Zgięcie w biodrze 💪 Na pozór prosta i oczywista sprawa 💯 Jednak czy potrafisz wykonać je w sposób izolowany, utrzymując naturalne, bezpieczne krzywizny kręgosłupa?

Wykonywane w niepoprawny sposób zniszczy Ci kręgosłup (zniszczenie krążka międzykręgowego, wypukliny, przepukliny), i kolano. Wszystko za sprawą destrukcyjnych sił ścinających i kompresyjnych.

Podstawowe wzorce ruchowe a poprawne zgięcie w biodrze
Zgięcie w biodrze jest nierozerwalnie związane z tak podstawowymi wzorcami ruchowymi jak przysiad i martwy ciąg. Zgięcie z biodrze rozpoczyna te dwa najważniejsze wzorce ruchowe. Dlaczego przysiad i martwy ciąg  są tak ważne? Zwróć uwagę, że aby podnieść coś z ziemi wykorzystujesz właśnie przysiad lub martwy ciąg. Wielokrotnie używasz tych wzorców każdego dnia. Są to ruchy wykonywane przez małe dzieci, gdy te uczą się poruszać. Codzienność i to co zrobiliśmy z naszym życiem sprawiły, że ciało przestało działać tak jak powinno. Oduczyliśmy się poprawnie oddychać oraz wykonywać podstawowe ruchy, które powinny przychodzić nam naturalnie. Niestety obecnie mamy zbyt dużo ograniczeń aby to wszystko było takie naturalne i proste.

Przysiad
Przysiad powinien rozpoczynać się od zgięcia w stawie biodrowym. Zapewni to przeniesienie większości obciążeń właśnie na ten staw. Jest on masywny i przystosowany do dużych obciążeń. Pamiętaj, aby podczas całości wykonywania ruchu utrzymać naturalne, bezpieczne krzywizny kręgosłupa. Wiele osób wykonuje przysiad z zaburzeniem naturalnych krzywizn. Pogłębia się kifoza piersiowa, spłyca lordoza lędźwiowa. Krążki międzykręgowe narażone są na destrukcyjne siły i zniszczenie. Występuje ryzyko przemieszczenia się jądra miażdżystego. Bardzo popularnym wykonaniem przysiadu jest wzorzec rozpoczynający ruch od stawów kolanowych i tym samym przenoszący większość sił właśnie na ten staw. W tym przypadku wystąpią ogromne siły ścinające i kompresyjne. Kolano nie jest do tego przystosowane.

Martwy ciąg
Podobnie, martwy ciąg powinien rozpoczynać się od izolowanego zgięcia w biodrze. W ten sposób kręgosłup będzie zabezpieczony. Tymczasem wiele osób rozpoczyna ten ruch od zgięcia kręgosłupa. Skupiają się bardziej na tym aby zejść w dół klatką piersiową i głową niż wykonać poprawny ruch w biodrze i zachować naturalne krzywizny kręgosłupa. Wytwarzają w ten sposób większą dźwignię, niszczą bezpieczne krzywizny kręgosłupa. Wypłyca się lordoza lędźwiowa, pogłębia kifoza piersiowa. Krążek międzykręgowy narażony jest na zniszczenie a jądro miażdżyste na przemieszczenie. Szczególnie narażona jest lędźwiowa część kręgosłupa.

Stabilizacja centralna i pośladki
Zauważ, ze rozpoczynając dwa powyższe wzorce ruchowe od izolowanego zgięcia w biodrze, w dalszej kolejności utrzymując naturalne krzywizny kręgosłupa jesteś w stanie zapewnić poprawną stabilizację centralną. Jest ona podstawą bezpieczeństwa wykonywania ćwiczeń i czynności dnia codziennego. Rozpoczynając te ruchy od biodra, prawidłowo obciążasz tylną taśmę. Między innymi mięśnie pośladkowe. Sam wiesz jak w dzisiejszych czasach są one zaniedbane i ile innych problemów zapoczątkowują.

Zainteresowałaś się tematem?

Oglądasz?

W prosty sposób pokazuję jak działa Twoje ciało, opierając się
na podejściu systemowym i rzetelnej wiedzy.

Jeżeli podobają Ci się materiały które publikuję to nie zapomnij subskrybować mojego kanału. Każda subskrypcja, łapka w górę motywują mnie i dają siłę do kolejnych filmów ☀️ Dzięki! 🙏🙏🙏😘

Na pewno wśród znajomych masz osoby, które bolą plecy i narzekają na wygląd pośladków. Udostępnij im ten materiał.

Jeżeli potrzebujesz indywidulanej diety online, ułożonej po solidnej konsultacji z dietetyczką kliniczną i wspieranej treningiem pod moją opieką, to skontaktuj się ze mną. Do diety online podchodzimy tak jak w gabinecie stacjonarnym, bez automatów, schematów, masowych wysyłek. Proces opieki prowadzi kliniczny dietetyk online. Obsługujemy również klientów ze schorzeniami wymagającymi modyfikacji diety.

Dieta online, trening online – zapraszam do współpracy:

Zacznij zmianę już dziś! To prostsze niż myślisz. Wybierz jedną z czterech poniższych opcji.