kalistenika, trening siłowyCo zrobić, kiedy chcesz poćwiczyć, ale nie masz dostępu do siłowni lub brakuje ci czasu, aby na nią pójść? Brak dostępu do sprzętu, brak czasu na dojazdy do klubu fitness nie muszą być przeszkodą do ćwiczeń. Być może trening siłowy z maszynami i hantlami ci się znudził. To idealny moment, aby spróbować czegoś nowego. Różnorodność w treningu jest bardzo ważna, gdyż zapewnia zrównoważony rozwój i zapobiega przeciążeniu oraz kontuzjom.
Jeśli chcesz mieć proporcjonalną, dobrze wyrzeźbioną sylwetkę, gibkie ciało, świetną kondycję i zdrowie, staraj się jak najczęściej urozmaicać trening ćwiczeniami z własną masą ciała.
Czym jest kalistenika?
Jeśli robiłeś kiedyś pompki, podciągałeś się na drążku, stawałeś na rękach to ćwiczyłeś kalistenikę. Historia kalisteniki jest bardzo długa i sięga starożytnej Grecji. Słowo kalistenika pochodzi od starogreckiego kallos sthenos. Kallos oznacza piękno, a sthenos – siłę. Tym, co wywołuje opór potrzebny do budowy i wzmacniania mięśni jest siła przyciągania ziemskiego. Nie musisz od razu uczyć się chodzenia na rękach czy robić pompek w pionie głową w dół. Wykonując np. zwykłe pompki, przysiady czy wykroki, walczysz z grawitacją. Dzięki temu nie potrzebujesz ciężarów, gdyż dźwigasz własną masę ciała. Kalistenika opiera się na ruchach funkcjonalnych. Dzięki niej zyskasz siłę potrzebną do wykonywania codziennych czynności i zwiększysz dynamikę ruchów. Niewłaściwie wykonywane ćwiczenia siłowe mogą prowadzić do dysproporcji w budowie ciała. W kalistenice nie ma takiego ryzyka. Każdy ruch wykonywany podczas ćwiczeń angażuje dużo różnych grup mięśniowych, a nie jak podczas ćwiczeń siłowych jedną lub kilka. Dzięki temu sylwetka budowana za pomocą kalisteniki będzie nienagannie proporcjonalna.

Co zyskasz ćwicząc kalistenikę?
1. Możliwość treningu w miejscu, gdzie nie ma sprzętu do ćwiczeń siłowych.
2. Czas zaoszczędzony na dojazdach na siłownię.
3. Siłę i gibkość mięśni.
4. Wzmocnienie mięśni głębokich i lepszą postawę.
5. Proporcjonalną sylwetkę.
Nie jest prawdą, ze ćwicząc kalistenikę nie można ulec kontuzji. Pamiętaj, aby przed ćwiczeniami skonsultować się z profesjonalistą.
Uwaga!
– Przed treningiem zrób rozgrzewkę.
– Nie lekceważ technicznych aspektów ćwiczeń – nawet małe błędy mogą mieć poważne skutki dla twojego zdrowia.
– Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z kalisteniką, nie zaczynaj od ćwiczeń dla zaawansowanych.
– Pamiętaj o optymalnej diecie dostosowanej do twojego organizmu i treningu.