Czy garbisz się na krześle biurowym w pracy? Czy zaczynasz zauważać zaokrąglone ramiona i szyję wystającą do przodu? Czy czujesz, że twoje plecy przypominają znak zapytania?

Jeśli odpowiedziałeś „Tak” na te pytania, jesteś częścią coraz większej grupy osób, które mają problem z postawą, tak jak duża ilość moich podopiecznych.

Twoja postawa wpływa na to, jak postrzegasz siebie. Może sprawić, że będziesz wyglądać na wyższego, silniejszego, że poczujesz się bardziej pewny siebie. Dobra postawa może poprawić nastrój i zmniejszyć stres.

Właściwa postawa to prawidłowe ułożenie ciała w stosunku do wykonywanej czynności. Twoja pozycja będzie inna, gdy będziesz stać, siedzieć i poruszać się.

Nieprawidłową postawę utrwalasz przez wiele lat wykonując powtarzalne czynności. Nic nie dzieje się od razu. Wielokrotnie powtarzana czynność, przy złej postawie, wytwarza pewien niewłaściwy nawyk. Pewnego dnia patrzysz w lustro i zdajesz sobie sprawę, że twoje ramiona są zaokrąglone, a głowa wysunięta do przodu.

Opieranie się przez cały dzień na podłokietniku krzesła biurowego zmusza mięśnie klatki piersiowej do napinania się, co pociąga kręgosłup do przodu i obraca ramiona do wewnątrz, jednocześnie osłabiając mięśnie górnej części pleców (te które pomagają w utrzymaniu właściwej postawy). Zaczynasz wyglądać jak znak zapytania. Być może już odczuwasz lub zaczniesz odczuwać w przyszłości ból szyi, dolnej części pleców, a nawet rąk i nóg.

Dobrą wiadomością jest to, że hiperkifoza jest całkowicie odwracalna. Osoba z hiperkifozą charakteryzuje się spłaszczoną i zapadniętą klatką piersiową, przy odstających i rozsuniętych łopatkach.

W wadzie tej mięśniami nadmiernie rozciągniętymi oraz osłabionymi są mięśnie:

Czworoboczny, równoległoboczny, najszerszy grzbietu, prostownik grzbietu odcinka piersiowego, karku, tylny akton naramiennego.

Ponadto rozciągnięte są więzadła: długie tylne, żółte, międzykolcowe i nadkolcowe.

Mięśniami nadmiernie napiętymi, a nawet przykurczonymi są mięśnie:

piersiowy większy i piersiowy mniejszy, zębaty przedni, przedni akton naramiennego, dwugłowy ramienia.

Wyprostuj się! Zobacz film który dla Ciebie przygotowałem 💪👍😎 Aby zadziałało musisz wykonywać regularnie rozluźnienie, rozciągniecie i wzmocnienie odpowiednich mięśni. Pamiętaj, że garb nie jest wyłącznie estetycznym defektem. Wpływa destrukcyjnie na ogólną równowagę Twojego organizmu.

Zaproponowany przeze mnie program naprawczy to tylko początek. Aby zapewnić długoterminowe zmiany, niezwykle ważne jest, abyś wprowadził właściwe nawyki do dnia codziennego (podczas stania i siedzenia). Pamiętaj, że człowiek nie jest stworzony do siedzenia w biurze przez cały dzień.

Dodatkowo postaraj się o odpowiednią ergonomię w pracy.

Monitor powinien być umieszczony na wyciągnięcie ręki bezpośrednio przed tobą, 15-20 stopni poniżej linii wzroku. Przedramiona powinny tworzyć kąt 90 stopni podczas pisania, nogi powinny tworzyć kąt 90 stopni podczas siedzenia. Rotuj ramiona na zewnątrz, głowa do góry. Użyj podkładki pod nadgarstek.

Powodzenia!

Trener personalny, specjalista ds. żywienia
mgr inż. Ryszard Czarkowski

 

Trener personalny Wrocław
Trening personalny Wrocław
Trener personalny online
Dietetyk Wrocław
Dieta online
Odchudzanie online