Czym jest „kacza stopa”?

Jest to ustawienie stóp palcami skierowanymi na zewnątrz. Cały układ tworzy literkę V. Osoba przypomina w staniu i chodzie kaczkę. Zwróć uwagę, że nie jest to rotacja stopy, bo stopa nie rotuje w ten sposób. Stopa może ulegać zgięciu podeszwowemu, grzbietowemu, pronować lub supinować. To co obserwujemy w stopie rozpoczyna się w rotacji kości udowej lub piszczeli.

Dlaczego poruszany temat jest tak ważny?

Zrób eksperyment. Jednego dnia, wychodząc na ulicę, zwróć uwagę ile osób które miniesz ma tak ustawione stopy. Problem dotyczy przynajmniej połowy z nas. Ponieważ jest to tak bardzo powszechne, niewiele osób zdaje sobie sprawę, z niebezpieczeństwa tej dysfunkcji. Coś co jest ogromnym problemem uznaje się za standard. Przecież skoro każdy tak ma to musi być ok.

Konsekwencje kaczej stopy

 • Pośladek
  Niezależnie od przyczyny powstania problemu, kacza stopa jest związana ze słabym pośladkiem. Każdy mięsień pracuje optymalnie w określonym zakresie długości. W jednej z przyczyn powstania problemu kaczej stopy, pośladek jest nadmiernie rozciągnięty a w drugiej przykurczony. Jednak zawsze będzie słaby.  Słaby pośladek to kiepska stabilizacja miednicy na której opiera się kręgosłup i która wpływa na jego krzywizny. Całość przekłada się na bóle kręgosłupa. Szczególnie części lędźwiowej. Słaby pośladek to kompensacja wyprostu biodra prostownikami grzbietu które przeciążone zaczynają boleć.
 • Płaskostopie
  Jak się za chwile dowiesz płaskostopie może być przyczyną kaczych stóp a z drugiej strony kacza stopa powoduje płaskostopie. Może być tak, że u kogoś problem zaczyna się od zaburzonego łuku podłużnego stopy i kacza stopa stopa dodatkowo wpływa na pogłębienie płaskostopia. Taki efekt kuli śnieżnej, która coraz bardziej się nakręca. Gdy osoba o kaczej stopie przetacza stopę, rozcięgno podeszwowe nie pracuje poprawnie. Łuk stopy ma za zadanie, między innymi, amortyzować wstrząsy. Tak aby stawy naszego ciała nie były nadmienienie obciążone. Płaskostopie jest przyczyną dużych obciążeń na każdy staw naszego ciała.
 • Stabilność stawu skokowego
  Skierowanie palców stopy na zewnątrz rozluźnia więzadła w stawie skokowym przez co wpływa na jego stabilność. Podobna sytuacja występuje w stawie kolanowym. Z powodu niepoprawnego ustawienia stóp cierpi rzepka, gdzie mięsień obszerny przyśrodkowy przestaje ją stabilizować.
 • Niepoprawne ustawienie głów kości w stawach
  W dłuższym okresie prowadzi to do zużywania się chrząstki stawowej i zmian zwyrodnieniowych.
 • Przykurczenie mięśnia gruszkowatego
  Jeżeli przyczyna kaczej stopy leży w zewnętrznej rotacji w biodrze, to może wystąpić przykurczenie gruszki która jest jednym z rotatorów zewnętrznych biodra. Sztywna, przykurczona gruszka może wywołać nacisk na nerw kulszowy który przechodzi pod nią lub przez środek mięśnia. Ten stan jest jedną z przyczyn powstania rwy kulszowej i bólów w dolnej części kręgosłupa, w okolicach biodra i poniżej.

Dlaczego ustawiamy stopy na kaczkę? Przyczyny:

 1. Wszystko to co jest związane z koślawością kolana.
  – Po pierwsze dysbalans mięśniowy w obrębie biodra, ze słabymi rotatorami zewnętrznymi i przykurczonymi wewnętrznymi. W biodrze występuje rotacja wewnętrzna, a piszczel jest skierowana na zewnątrz. Kacze ustawienie stóp powoduje rotacja piszczeli.
  – Po drugie płaskostopie.
  – Po trzecie kiepska mobilność w stawie skokowym.
  Organizm stara się zapanować nad sytuacją, aby cały układ funkcjonował normalnie i rotuje na zewnątrz piszczel.
 2. Dysbalans mięśniowy w obrębie biodra, z przykurczonymi rotatorami zewnętrznymi i słabymi wewnętrznymi.
  Tutaj ustawienie stóp wymusza rotacja zewnętrzna uda. Nie ma to nic wspólnego z piszczelą.

To z czym tak naprawdę mam problem?

Stań w naturalny dla siebie sposób. Skoro zainteresowałeś się tematem to rozumiem, że stopy są skierowane palcami na zewnątrz. Ustaw teraz stopy równolegle do siebie. Jeżeli po ustawieniu stóp równolegle, rzepka schodzi do środka od osi kończyny dolnej to znaczy, że problem jest związany z koślawością kolana. Ustawienie stóp wynika z rotacji zewnętrznej piszczeli. Przypomnę, że oś kończyny dolnej przebiega od kolca biodrowego dolnego przedniego, poprzez rzepkę do 2 palca stopy.
Temat szeroko omówiłem w moim filmie o kolanie koślawym. Zaprezentowałem tam ćwiczenia którymi naprawisz dysfunkcję kolana koślawego i kaczej stopy. Polecam obejrzeć również film o mobilności stawu skokowego i płaskostopiu.

Jeżeli rzepki są w linii kończyny dolnej, kolano nie schodzi od tej osi do środka to znaczy, że problem leży w rotacji zewnętrznej uda i przykurczonych rotatorach zewnętrznych biodra. Rozwiązaniem tego problemu zajmiemy się dzisiaj. W filmie przedstawiam program naprawczy, dzięki któremu poradzisz sobie z problemem kaczej stopy.

Informacje którymi się z Tobą podzielę umożliwią Ci skuteczny i bezpieczny trening.

Jeżeli podobają Ci się materiały które publikuję to nie zapomnij subskrybować mojego kanału na YouTube. Każda subskrypcja, łapka w górę motywują mnie i dają siłę do kolejnych filmów ☀️ Dzięki! 🙏🙏🙏😘

Na pewno wśród znajomych masz osoby, które garbią się. Udostępnij im ten materiał.

Jeżeli potrzebujesz indywidulanej diety online, ułożonej po solidnej konsultacji z dietetyczką kliniczną i wspieranej treningiem pod moją opieką, to skontaktuj się ze mną. Do diety online podchodzimy tak jak w gabinecie stacjonarnym, bez automatów, schematów, masowych wysyłek. Obsługujemy również klientów ze schorzeniami wymagającymi modyfikacji diety.

Dieta online, trening online – zapraszam do współpracy