Potrafisz poprawnie oddychać? Czy wiesz, że od tego jak oddychasz zależy jakość Twojego życia? Jesteś ciągle zmęczona? Garbisz się? Stres przeważa w Twoim życiu? Może boli Cię kręgosłup? Jeżeli przynajmniej na połowę tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, to bardzo prawdopodobne, że masz niepoprawny wzorzec oddechowy. W tym materiale przekazuję wiedzę jak sprawdzić czy faktycznie tak jest. Z filmu dowiesz się również jak zbudować poprawny wzorzec oddechowy i na jego podstawie stabilizację centralną, która zabezpieczy Twój kręgosłup.

Od oddychania wszystko się zaczyna.

Jest to najważniejsza czynność fizjologiczna i podstawa każdego innego procesu. Jeżeli twój mózg podejmuje decyzję o wykonaniu jakiegokolwiek ruchu, to najpierw wysyła informację do mięśnia poprzecznego brzucha. Dzięki temu możesz wykonać ruch w bezpieczny dla siebie sposób. Nazywamy to stabilizacją centralną. Jednak nie będzie o niej mowy, jeśli nie wypracujesz poprawnego wzorca oddechowego. Oddychanie jest gwarancją stabilizacji. Stabilizacja zapewnia prawidłową postawę.

Kiedyś nikt się nie zastanawiał jak oddychać. Teraz musimy się tego uczyć. Dlaczego? Wielu z nas prowadzi bardzo niezdrowy styl życia. Brak ruchu, stres, pośpiech, kiepskie odżywianie. Efekt jest taki, że tak podstawowej czynności jaką jest oddychanie musimy się na nowo uczyć.

Jesteś przewlekle zmęczony, zestresowany? Garbisz się? Boli Cię kręgosłup?

Najprawdopodobniej nie potrafisz poprawnie oddychać. Zobacz mój materiał. Przekazuję w nim wiedzę, dzięki której poprawisz jakość swojego życia.

Co się dzieje podczas oddychania?

Podczas oddychania klatka piersiowa wykonuje ruch (góra dół), naprzemiennie zwiększa i zmniejsza swoją objętość. Żebra rotują względem mostka i kręgosłupa.  Odpowiada za to bardzo wiele grup mięśniowych: przepona (główny mięsień oddechowy), mięsień piersiowy mniejszy i większy, międzyżebrowe, mostkowo obojczykowo sutkowe, pochyłe, najszerszy grzbietu, zębate tylne, prostownik grzbietu.

Wyróżniamy tor szczytowy oddychania i przeponowy. Oddychanie torem szczytowym najczęściej jest związane z sytuacjami stresowymi.

W jaki sposób najczęściej oddychamy?

Zamknięta klatka piersiowa, okrągłe plecy i ciągły stres powodują, że najczęstszym wzorcem oddechowym jest oddychanie szczytowe.

Często mamy przykurczone mięśnie piersiowe większe, mniejsze, dwugłowy ramienia, rotatory wewnętrzne ramienia.  W takiej sytuacji przepona nie może poprawnie pracować. Nie pozwala to na rozprężenie się klatki piersiowej. Kręgosłup piersiowy jest zablokowany.

Jakie ma to skutki?

Niepoprawne oddychanie może być wywołane niepoprawną postawą i stresem. Z drugiej strony pogłębia dysfunkcje posturalne (okrągłe plecy) i dodatkowo zwiększa stres.

W przypadku zamknięcia klatki piersiowej wpłynie na pospinanie mięśni: piersiowego większego, mniejszego, mostkowo obojczykowo sutkowego, mięśni pochyłych. Te dwa ostanie spowodują wysunięcie głowy do przodu.

W przypadku dodatkowo wywołanego stresu organizm będzie wydzielał hormony: adrenalinę i kortyzol. Regeneracja będzie fatalna. Efektem mogą być choroby serca i nowotwory.

Oddychanie torem szczytowym pogłębi zmęczenie.

Na koniec chyba najważniejszy negatywny aspekt. Oddychając torem szczytowym nie zapewnisz sobie stabilizacji centralnej. Od stabilizacji centralnej zaczyna się każdy nasz ruch. Jeżeli będzie ona słaba, ryzykujesz swoim zdrowiem przy każdym kroku. Nie będziesz w stanie poprawnie aktywować stabilizatorów w okolicy centrum (poprzeczny). Nie będziesz również w stanie wytworzyć tłoczni brzusznej, dodatkowo zabezpieczającej kręgosłup.

Jak powinniśmy oddychać? Dlaczego? 

Przede wszystkim bierzemy wdech nosem. Dzięki temu powietrze jest nawilżone, oczyszczone. Nos ma mniejszą średnicę otworów niż usta, wiec powietrze dociera do płuc w ograniczonych ilościach. W tym przypadku więcej nie znaczy lepiej.

Powietrze powinno schodzić do dolnej części płuc (oddychanie przeponowe). Płuca są szersze na dole. Dzięki temu proces przebiega efektywniej. Tylko wtedy możemy mówić o poprawnej stabilizacji w której uczestniczy przepona. Powietrze wydostając się z dolnych partii płuc zapewnia nam aktywację mięśnia poprzecznego i okolicznych. Schodząc w dół powoduje docisk przepony na jamę brzuszną. Wytwarza się dodatkowe ciśnienie, narządy wewnętrzne dociskają i zabezpieczają kręgosłup.

Wdrożenie oddychania do treningu.

Celem jest najlepsze możliwe zabezpieczenie kręgosłupa i reszty ciała.

W filmie przedstawiam technikę stosowaną w ćwiczeniach izolowanych i wielostawowych.

 

Jeżeli podobają Ci się materiały które publikuję to nie zapomnij subskrybować mojego kanału. Każda subskrypcja, łapka w górę motywują mnie i dają siłę do kolejnych filmów ☀️ Dzięki! 🙏🙏🙏😘

Na pewno wśród znajomych masz osoby, które nie potrafią w poprawny sposób aktywować mięśni brzucha. Udostępnij im ten materiał.

Jeżeli potrzebujesz indywidulanej diety online, ułożonej po solidnej konsultacji z dietetyczką kliniczną i wspieranej treningiem pod moją opieką, to skontaktuj się ze mną. Do diety online podchodzimy tak jak w gabinecie stacjonarnym, bez automatów, schematów, masowych wysyłek. Obsługujemy również klientów ze schorzeniami wymagającymi modyfikacji diety.

Dieta online, trening online – zapraszam do współpracy:

Zacznij zmianę już dziś! To prostsze niż myślisz. Wybierz jedną z czterech poniższych opcji.