koktajl jabłkowo - marchewkowyOgromna dawka witamin w kolorze pomarańczowym 🙂
Koktajle energetyczne błyskawicznie dodadzą ci sił przed treningiem lub przed wyjściem do pracy. Można je pić zamiast kawy, ponieważ naturalnie usuwają senność, zmęczenie. Warzywno-owocowe szejki są też skarbnicą łatwo przyswajalnych witamin, minerałów, błonnika i antyoksydantów.

 


Składniki:
1 średniej wielkości jabłko
1 duża marchewka
1 banan
sok z 1/2 cytryny
ok. 100 ml wody
szczypta imbiru i kardamonu

Przygotowanie:

Marchewkę, jabłko umyj, obierz i pokrój na mniejsze plasterki, jabłko pokrój w ćwiartki.

Banana obierz i również pokrój na mniejsze kawałki. Składniki umieść w pojemniku blendera i zmiksuj. Dopraw szczyptą imbiru i kardamonu.

Dodaj sok z cytryny i odpowiednią ilość wody do uzyskania gładkiej, jednolitej konsystencji i jeszcze przez chwilę blenduj całość.

Przed podaniem dodaj ziarna słonecznika i płatki chili.

Wartości odżywcze:

Jabłko
Jedno średnie jabłko zawiera około 95 kalorii i 25 gramów węglowodanów (około tej samej ilości co dwie kromki chleba). Skórka jabłka zawiera chrom – minerał, który odgrywa ważną rolę u w działaniu insuliny. Insulina jest hormonem, który pomaga regulować poziom cukru we krwi, umożliwiając wykorzystanie cukru do produkcji energii.
Jabłka są bogatym źródłem błonnika pokarmowego, dzięki czemu dają uczucie sytości i przyspieszają metabolizm, korzystnie wpływając na trawienie.
Świeże jabłka są dobrym źródłem witaminy C i doskonałym źródłem kwercetyny, a także mają dużą liczbę polifenoli.
Fitochemikalia to organiczne związki występujące w roślinach, które mają działanie biologiczne, ale nie mają wartości odżywczej. Substancje fitochemiczne nie zostały jeszcze dogłębnie zbadane, ale znane są z ich ogólnych właściwości metabolicznych i przeciwzapalnych.

Banan
Jeden banan zawiera około 105 kalorii, 1 g białka, poniżej 1 g tłuszczu, 26 g węglowodanów (3 g błonnika), 14 g cukru. Ale aż 422 miligramów potasu, czyli około 12 procent dziennego zapotrzebowania na ten minerał. Potas jest jednym z minerałów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Znajduje się w każdej komórce naszego ciała, reguluje pracę serca i mięśni. Niedobór potasu powoduje więc bardzo poważne problemy ze zdrowiem. Potas jest przede wszystkim odpowiedzialny za regulację gospodarki wodno-elektroliwej, a co za tym idzie – wpływa na ciśnienie krwi, pracę nerek, serca i mięśni. Ponadto buduje białka, rozkłada się węglowodany, reguluje wzrost ciała, obniża poziom pH i wspomaga trawienie. Nieleczony niedobór potasu będzie więc skutkował znacznym pogorszeniem stanu zdrowia.

Marchewka
Surowa marchew ma 33 kcal w 100 g, natomiast gotowana 30 kcal. Surowa marchewka ma niski indeks glikemiczny (IG = 30), jednak im dłużej ją gotować, tym bardziej wzrasta wartość indeksu glikemicznego. IG gotowanej marchewka może wynosić nawet 90. Dlatego osoby z cukrzycą typu 2 mogą spożywać marchewkę tylko na surowo.
Marchew zalecana jest w zaburzeniach trawienia u dzieci i dorosłych. Świeży sok z marchwi zawiera specyficzne związki siarkowe, nazywane czynnikami bifidus. Pobudzają one rozwój bakterii Bifidobacterium bifidum (syn. Lactobacillus bifidus) i przeciwdziałają zaburzeniom trawienia. W biegunkach bakteryjnych stosuje się marchwiankę, rozgotowaną na papkę marchew, która ze względu na wysokie stężenie beta-karotenu przywraca jelitom naturalne funkcje.

Najważniejszym składnikiem marchwi o znaczeniu prozdrowotnym jest beta-karoten. Beta-karoten jest prowitaminą witaminy A. Związek ten chroni nas przed niekorzystnym wpływem wolnych rodników, które mogą wiązać się z substancjami znajdującymi się w komórkach i wywierać szkodliwy wpływ na błony komórkowe oraz na podział komórek. Prowitamina witaminy A opóźnia procesy starzenia się. Beta-karoten wzmacnia system immunologiczny, chroni wyściółkę przewodu pokarmowego i dróg oddechowych przed infekcjami. Odgrywa istotną rolę w profilaktyce przeciwmiażdżycowej wpływając na obniżenie poziomu cholesterolu. Beta-karoten zapewnia ponadto prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku, zwłaszcza o zmierzchu, oraz warunkuje prawidłowe rogowacenie nabłonków.

Smacznego!

Trener personalny, specjalista ds. żywienia
mgr inż. Ryszard Czarkowski