Jak w najbardziej efektywny sposób przyspieszyć metabolizm? Co zrobić aby móc zjadać np. 2 duże pizzę dziennie i nie tyć? Kto nie chciałby bezkarnie zjadać tego, na co ma ochotę? Szybkość metabolizmu ma kluczowe znaczenie w procesie odchudzania i utrzymania prawidłowej masy ciała. Zapewnienie odpowiednio wysokiego tempa przemiany materii zarówno podczas redukcji masy ciała jak i po jej zakończeniu gwarantuje trwały sukces terapii. Obserwując powszechnie występujący po popularnych dietach efekt jojo można dojść do wniosku, że nie jest to takie proste.
Analizowałem wiele badań naukowych na ten temat, słuchałem historii naszych klientów, którzy zgłaszali się do nas po wielu nieudanych próbach odchudzania. Zdobyta przeze mnie wiedza i wieloletnie doświadczenie w pracy z klientami utwierdziły mnie w przekonaniu, że najbardziej skutecznym sposobem przyspieszania metabolizmu są odpowiednie ćwiczenia. Banalne prawda? Przecież nawet dziecko wie, że aby schudnąć trzeba ćwiczyć. Dlaczego więc osoby z nadwagą lub otyłością, które stosują dietę redukcyjną oraz spędzają codziennie kilka godzin na siłowni nie chudną?
Jakie ćwiczenia i w jakim stopniu przyspieszają metabolizm?
Jest to kluczowe pytanie w kontekście układania prawidłowych planów żywieniowych oraz treningowych, dostosowanych do celu klienta. Zapoznałem się z badaniami naukowymi, których tematem był pomiar wzrostu poziomu metabolizmu po różnego rodzaju aktywnościach.
Postanowiłem przetestować wpływ odpowiednich ćwiczeń na sobie i sprawdzić jak przyspieszy mój metabolizm. Standardowo trening wykonuję co drugi dzień. Jest to trening z ilością powtórzeń 8-15 i ciężarem przekraczającym 70% OM (obciążenia maksymalnego). Czas trwania treningu to zazwyczaj około 60 minut. Moje zapotrzebowanie energetyczne w okresie treningowym (przy którym utrzymuję masę ciała) to 4700 kcal/dobę.
Zrobiłem odpowiednio długą przerwę od treningów metabolicznych. Moje zapotrzebowanie energetyczne spadło w tym czasie do 3400 kcal/dobę. Oznacza to, że gdybym jadł więcej to przybrałbym na wadze.
Po zaprzestaniu treningów metabolicznych moje zapotrzebowanie energetyczne spadło o 1300 kcal dziennie (zauważ, że trening wykonywałem co drugi dzień).
Podczas mojego godzinnego treningu metabolicznego spalałem ok. 400 kcal. Efekt podwyższonego metabolizmu utrzymywał się również w dni nietreningowe. Muszę więc podzielić te 400 kcal na dwa dni, czyli dzięki treningom zużywałem dodatkowo 200 kcal/dobę. Odejmując 200 kcal od 1300 kcal otrzymujemy wartość 1100 kcal. Co oznacza ta wartość? O tyle wzrasta moje zapotrzebowanie energetyczne każdego dnia. Musisz zrozumieć, że wartość ta nie wynika bezpośrednio z aktywności tzn. nie spalam 1100 kcal podczas mojego treningu metabolicznego, ale po nim. Jest to dodatkowa praca którą wykonuje organizm w celu naprawy mikrouszkodzeń mięśni oraz wyrównania długu tlenowego do 3 dni po zakończeniu wysiłku. Uwzględniając kalorie spalone podczas treningu moje zapotrzebowanie wzrasta o 1300 kcal dziennie. Mogę więc leżeć na kanapie i bezkarnie zajadać każdego dnia jedną dużą pizzę. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że efekt utrzymuje się nawet do 3 dni!
1100 kcal jest bardzo wysoką wartością. Dla niektórych jest to większa część całkowitego dziennego zapotrzebowania. Tyle możesz otrzymać w gratisie wykonując poprawnio mój trening metaboliczny. Oczywiście pojedynczy pomiar nie może być traktowany tak jak badanie na większej próbie osób. Daje nam on jednak wyobrażenie o tym jak mocno trening metaboliczny przyspiesza przemianę materii nie w trakcie, ale po wykonanym treningu.
Jak trening metaboliczny wypada pod kątem przyspieszania przemiany materii w porównaniu z aktywnościami aerobowymi?
Podczas godziny jednostajnego biegania czy jazdy na rowerze spalam średnio 800 kcal na godzinę. Ponieważ trening metaboliczny wykonywałem co drugi dzień przez godzinę więc 800 kcal muszę więc podzielić tą wartość przez 2. Otrzymuję 400 kcal dodatkowo spalonych kalorii na dobę. Według badań naukowych po treningach aerobowych nie występuje dodatkowe przyspieszenie metabolizmu po ich zakończeniu. Metabolizm szybko wraca do wartości sprzed rozpoczęcia treningu. 400 kcal jest więc ostateczną wartością, którą dodaję do mojego całkowitego dziennego zapotrzebowania na kalorie.
Mam więc dwie różne wartości (każdy trening trwał 1 h i był wykonywany co drugi dzień):
1300 kcal – o tyle przyspieszył mój metabolizm przy wykonywaniu poprawnego treningu metabolicznego,
400 kcal – o tyle przyspieszył mój metabolizm przy wykonywaniu treningu aerobowego.
Trening metaboliczny przyspieszył mój metabolizm o 38%. Jednostajne bieganie przyspieszyło metabolizm o 12%.
Masz wybór - bezkarne zjedzenie całej wielkiej pizzy czy tylko jej kawałka. Ja wybieram całą pizzę!
Czy chcesz jeść więcej? Z naszym programem odchudzania to możliwe! Koniec głodzenia się!
Zauważ, że przyspieszony metabolizm to nie jedyny pozytywny efekt właściwego treningu. Trening metaboliczny sprawi, że zachowasz młodość na długie lata (ochrona DNA przed procesami starzenia). Właściwy trening działa zdecydowanie skuteczniej niż najlepsze kremy przeciwzmarszczkowe czy suplementy diety.
Osoby mające problemy z insulinoopornością ucieszy fakt, że trening metaboliczny znacznie zwiększa wrażliwość na insulinę.
Zapraszamy do współpracy!