Awokado mimo, że nie jest słodkie w smaku, zaliczane jest do grupy owoców. To najbardziej kaloryczny owoc, 100g zawiera 160 kcal i 15g tłuszczu. Jednak warto je spożywać z uwagi na korzystne dla naszego organizmu kwasy omega-3. Tłuszcze te wspomagają pracę mózgu i serca oraz korzystnie wpływają na cerę. Poza tym, awokado dostarcza nam witaminy z grupy B, witaminy E i K, β-karoten, magnez, cynk i wiele innych! Dzięki błonnikowi zapobiega skokom cukru we krwi.
Wprowadzenie owocu do diety jest więc bardzo dobrym pomysłem, gdyż zawiera wiele cennych wartości odżywczych, obniża poziom cholesterolu i ciśnienie krwi, a zawarta w nim luteina wspomaga wzrok. Wydaje się także, że awokado może przeciwdziałać nowotworom piersi i prostaty.
Warto wiedzieć czym sugerować się przy jego zakupie, aby było dojrzałe i smaczne.
Po pierwsze – barwa
Dojrzałe awokado ma barwę ciemnozieloną (odmiana Fuerte) lub ciemnobrązową (odmiana Hass). Różnicą między tymi odmianami jest cena – za awokado Fuerte zapłacimy od trzech do pięciu złotych, natomiast za Hass – nawet 10zł oraz smak – odmiana Fuerte jest słodsza.
Owoce jasnozielone będą dobre do spożycia za około 3-5 dni. Jeżeli kupiliśmy niedojrzałe awokado najlepiej pozostawić je w temperaturze pokojowej (dodatkowo można zawinąć je w papier i położyć w zaciemnionym miejscu). Natomiast jeżeli na skórce zobaczymy ciemne plamy oznacza to, że awokado jest zepsute.
Po drugie – miękkość
Żeby sprawdzić miękkość awokado wystarczy je lekko naciskać. Twarde i zwarte owoce potrzebują jeszcze trochę czasu. Dojrzałe, dobre do jedzenia awokado będzie miękkie, a po naciśnięciu skórka powróci do poprzedniego kształtu. Natomiast kiedy skórka ugina się pod palcami i ma wgniecenia – jest przejrzałe.
Ostatnią rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę jest kolor miąższu pod szypułką. Wystarczy oderwać od owocu zasuszony ogonek. Jeżeli miąższ jest jasnozielony awokado jest niedojrzałe, natomiast kolor brunatny oznacza, że jest zbyt dojrzałe. Idealne awokado pod szypułką ma miąższ koloru żółtego.
Gdy już znajdziemy idealne, dojrzałe awokado warto zastanowić się co możemy z niego zrobić. Jest wiele możliwości, o to kilka z nich :
– miąższem posmarować kanapkę (zamiast masła)
– zrobić pastę z awokado (guacamole), która ma szereg różnych zastosowań (przepis: https://poradiety.pl/przepis_na_guacamole/)
– wkroić do sałatki (np. z tuńczykiem lub jajkiem)
– zmiksować je na smoothie razem z kiwi lub bananem
– rozetrzeć i dodać do pasty jajecznej lub omleta
– wbić w nie jajko, przyprawić i zapiekać w piekarniku przez 15 minut
– rozgnieść z ugotowanymi ziemniakami na puree
– wymieszać z miodem, sokiem z cytryny i stosować jako maseczka na twarz i włosy
Ciekawostki :
- Awokado jest na liście „czystej 15” co oznacza, że nie jest genetycznie modyfikowane. W jego miąższu pestycydy są praktycznie niewykrywalne. Możemy więc bez obaw kupować owoce, które nie są organiczne. Do czystej 15 należą jeszcze : kukurydza, kapusta, ananas, groszek cukrowy mrożony, szparagi, cebula, mango, kiwi, papaja, bakłażan, grejpfrut, melon, bataty i kalafior.
- Awokado jest polecane kobietom w ciąży, gdyż jest naturalnym źródłem kwasu foliowego.
- Jako jedno z nielicznych produktów zawiera w swoim składzie glutation, który wspiera pracę wątroby i mózgu, a także zwiększa odporność organizmu.
- Jest zalecane osobom, u których występują stany zapalne żołądka i jelit.
- Badania wskazują na odchudzające działanie awokado! Osoby, które jadły pół owocu dziennie ważyły mniej niż te, które nie jadły go wcale.
Ja już znalazłam moje idealne awokado, a Wy? 🙂