Ostatnio rozpocząłem współpracę z Rafałem który jest saneczkarzem. Rafał może pochwalić się zwycięstwem w Pucharze Świata Juniorów i wielokrotnymi medalami Mistrzostw Polski Praca z zawodnikiem tej klasy jest specyficzna. Zawodowy sport upośledza organizm człowieka. Wielokrotnie powtarzane ruchy, ukierunkowane na wynik, powodują dysfunkcje. Zadaniem trenera jest chronić zdrowie zawodnika i sprawić, że będzie mógł trenować bez kontuzji długie lata. Z drugiej strony trening powinien pozwolić przełożyć konkretne cechy motoryczne na specyfikę danego sportu i pozwolić osiągać lepsze wyniki
Podczas treningu skupiamy się na szybkości, sile, gibkości, zwinności, skoczności, koordynacji oraz stabilności. W momencie, w którym jedna z tych cech jest osłabiona cierpią także pozostałe. By dobrze to zobrazować, warto wyobrazić sobie łańcuch. Jest on tak mocny, jak jego najsłabsze ogniwo. W przypadku sportowca jest podobnie. Nie przeskoczy on na wyższy poziom, jeśli posiada zbyt dużo słabych punktów.
Efektem dobrze zaprojektowanego treningu motorycznego jest obniżenie ryzyka kontuzji przeciążeniowych, poprawa sprawności ogólnej i ukierunkowanej pod uprawianą dyscyplinę, poprawa wyniku sportowego.