właściwości wiśniUwielbiamy wiśnie za ich słodko-kwaśny smak i wspaniały kolor. Wiśnie w głównej mierze składają się z wody (82%), dzięki czemu są polecane na letnie upały. Pozostałe 18% to witaminy, minerały oraz antyoksydanty.
Właściwości wiśni:
działają antynowotworowo, dzięki wspomnianym wyżej antyoksydantom. Wiśnie zawierają ich niemało, bo aż 400mg w 100g. Antyoksydanty neutralizują wolne rodniki i spowalniają procesy starzenia. Wiśnie ze względu na ich wysoką zawartość zostały wpisane na listę ORAC, na której widnieją produkty szczególnie chroniące organizm przed wolnymi rodnikami.

korzystnie wpływają na pracę serca (wzmacniają serce, zwiększają produkcję czerwonych krwinek, usuwają nadmiar soli z organizmu). Wywar z ogonków wiśni może zapobiec powstawaniu zakrzepów w naczyniach krwionośnych.

pomagają w walce z bezsennością. Według badaczy codziennie wypijanie szklanki soku z wiśni przyspiesza zasypianie. Wszystko za sprawą melatoniny, która jest również produkowana przez mózg człowieka i odpowiada za regulację rytmu dnia – snu i czuwania.

wspomagają odchudzanie. Wiśnie mają niską kaloryczność (około 50 kcal w 100g) i niski indeks glikemiczny (22). Są zatem polecane osobom na diecie odchudzającej oraz diabetykom. Poza tym wiśnie zawierają dużo błonnika rozpuszczalnego (pektyn), który nasyca organizm, reguluje poziom cukru we krwi i zmniejsza poziom złego cholesterolu LDL. Należy jednak uważać – wiśnie zwiększają apetyt i ciężko się od nich oderwać. 🙂

poprawiają apetyt. Jest to szczególnie ważne, w przypadku dzieci-niejadków.

– są źródłem witamin (C, B1, B2) oraz minerałów (potasu, miedzi).

 

Na co zwrócić uwagę?

  1. Wiśnie nie mogą być zgniłe lub nadpsute, ponieważ zawierają pleśnie, które mogą spowodować zatrucie czy grzybicę. Jeżeli owoc jest nadpsuty, należy go wyrzucić, a nie wykrawać zgniłą część.
  2. W przypadku dzieci należy pilnować, aby nie rozgryzały pestek wiśni, gdyż zawierają szkodliwe substancje cyjanowodorowe. Połknięcie całej pestki nie jest szkodliwe.
  3. Popijanie wiśni mlekiem lub wodą może doprowadzić do biegunki.
  4. Przed mięsnym posiłkiem wystrzegajmy się wiśni – utrudniają trawienie i wchłanianie białka.

Wiśnie można jeść samodzielnie, jak robi większość z Nas. Dobrym sposobem jest dodanie ich do koktajlu mleczno-owocowego, tarty czy ciasta. Z wiśni można także zrobić sok czy kompot. Kupując gotowy sok z wiśni sprawdzajmy czy nie został dodany cukier oraz listę składników – najlepsze są te ekologiczne, wyprodukowane tylko z wiśni, bez dodatków.

Julia Laszuk, dietetyk