Dużo siedzisz? 💻💻💻
W 7 minut wytłumaczę Ci co się dzieje z pośladkami podczas wykonywania tej czynności, jak to wpływa na resztę Twojego ciała, oraz co zrobić aby za 10 lat dalej cieszyć się zdrowiem i móc pograć z dzieckiem w piłkę ⚽️
Najprostszą i pewnie znaną Ci odpowiedzią jest, że pośladki się rozciągają i są słabe. Faktycznie, długotrwałe siedzenie powoduje rozciągnięcie m. pośladkowego wielkiego na poziomie strukturalnym. Rozciągnięty mięsień jest zazwyczaj słaby. Skrócone zginacze biodra i rozciągnięty pośladkowy wielki powodują nadmierne przodopochylenie miednicy i pogłębioną lordozę lędźwiową. To prosta odpowiedź i pewnie była Ci znana. Ale to nie wszystko…
Mięśnie okolicy pośladków zazwyczaj nie wykonują izolowanej pracy. Pracę słabego pośladkowego wielkiego (np. stabilizacji miednicy) przejmą inne, mniejsze mięśnie. Między innymi gruszkowaty, pośladkowy średni. Będą się starać ponad swoje siły. Spowoduje to nadmierne napięcie i skrócenie. Efektem będzie rwa kulszowa, napięte pasmo biodrowo piszczelowe, brak stabilizacji miednicy w płaszczyźnie strzałkowej i czołowej.
Nadmierne przodopochylenie to zazwyczaj kolano koślawe. Kolano koślawe to napięte pasmo biodrowo piszczelowe (również z powodu napiętego pośladkowego średniego). Napięte pasmo pociąga za sobą m. strzałkowy długi. Powoduje to destabilizację stopy i jej supinację. Niestabilna miednica w płaszczyźnie czołowej (pośladkowy średni) to duża szansa wystąpienia kolana biegacza i bólu po jego zewnętrznej stronie.
Przekonałem Cię aby zobaczyć film?
Pokażę jak rozluźniać, rozciągać i utrwalać nowy zakres ćwiczeniami wzmacniającymi. Do dzieła!
Jeżeli podobają Ci się materiały które publikuję to nie zapomnij subskrybować mojego kanału. Każda subskrypcja, łapka w górę motywują mnie i dają siłę do kolejnych filmów ☀️ Dzięki! 🙏🙏🙏😘
Na pewno wśród znajomych masz osoby, które mają kolano koślawe, płaską stopę, czy nadmierne przodopochylenie miednicy. Udostępnij im ten materiał.
Jeżeli potrzebujesz indywidulanej diety online, ułożonej po solidnej konsultacji z dietetyczką kliniczną i wspieranej treningiem pod moją opieką, to skontaktuj się ze mną. Do diety online podchodzimy tak jak w gabinecie stacjonarnym, bez automatów, schematów, masowych wysyłek. Proces opieki prowadzi kliniczny dietetyk online. Obsługujemy również klientów ze schorzeniami wymagającymi modyfikacji diety.
Dieta online, trening online – zapraszam do współpracy:
Zacznij zmianę już dziś! To prostsze niż myślisz. Wybierz jedną z czterech poniższych opcji.