Bardzo często wciągamy pępek i napinamy brzuch w pozycji wdechowej. Ciągnąc żebra do góry uzyskujemy napięcie za pomocą mięśni skośnych brzucha. To nie one powinny odpowiadać za stabilizację statyczną. Zmiana wzorca ich pracy przełoży się na zaburzenie stabilizacji dynamicznej. Napinając mięśnie brzucha w ten sposób zaburzysz pracę swojego organizmu. Pamiętaj, że jest to system. Efektem zlej pracy oddechem i niepoprawnego napinania mięśni będą dysfunkcje w innych częściach Twojego ciała.

W okolicach centrum mamy różne warstwy mięśniowe. Głębszą nazywaną stabilizatorami statycznymi: poprzeczny, mięśnie dna miednicy, przepona, mięsień wielodzielny. Bardziej powierzchowną, odpowiedzialną za stabilizację dynamiczną: skosy, prosty brzucha. Nieaktywny mięsień poprzeczny brzucha to kiepska stabilizacja miednicy i kręgosłupa. Brak możliwości wytworzenia tłoczni brzusznej, która chroni Cię przed urazami podczas wykonywania ćwiczeń siłowych.

Musisz zrozumieć, ze wszystko co się dzieje z twoim ciałem, każdy ruch wychodzi z głowy. Zanim ruszysz ręką, głowa wysyła sygnał do głębiej położonych mięśni okolicy centrum, między innymi do mięśnia poprzecznego. Zapewniają one stabilizację twojego ciała w różnych sytuacjach. Bez poprawnej pracy stabilizatorów głębokich stabilizatory dynamiczne (te płycej położone) nie będą poprawnie pracować. Zły styl życia sprawia, że ta współpraca jest słaba.

Mięśnie okolic jamy brzusznej zapewniają poprawne ustawienie miednicy na której opiera się kręgosłup. Dzięki temu kręgosłup zachowuje bezpieczne krzywizny.

Na bezpieczeństwo kręgosłupa wpływają również w sposób bezpośredni. Tworzą tak zwaną tłocznię brzuszną. Narządy wewnętrzne dociskają kręgosłup. Wytwarzane jest ciśnienie dzięki któremu lędźwiowa cześć kręgosłupa jest stabilna i bezpieczna.

Twoje narządy wewnętrzne są podtrzymane od dołu za pomocą mięśni dna miednicy. Dlatego ważnym jest aby zamknąć całość również od dołu. Słaby mięsień poprzeczny i brak umiejętności jego aktywacji to słabo działające mięsnie dna miednicy. Pomiędzy nimi występuje zależność relacja. Napięcie mięśni brzucha wywołuje automatyczne napięcie mięśni dna miednicy.

Związek oddychania z napinaniem mięśni.

Aby zrozumieć Proces napinania mięśni brzucha musisz mieć ogólne pojęcie o wzorcach oddychania.

Oddychanie jest gwarantem stabilizacji. Stabilizacja jest gwarantem postawy. Od nauki oddychania zaczynamy każdy plan treningowy.

Dzisiaj oddychamy bardzo często w niepoprawny sposób – torem szczytowym. Powietrze nie schodzi do dolnej warstwy płuc. Poprawny wzorzec to oddychanie torem przeponowym, gdzie powietrze schodzi zdecydowanie niżej. Przepona napiera na jamę brzuszną.

Podczas oddychania żebra rotują względem kręgosłupa i mostka. Mostek i obojczyk również się przemieszczają. Odpowiada za to bardzo wiele grup mięśniowych. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o prawidłowym oddychaniu to odsyłam cię do mojego filmu w którym poruszam ten temat.

Nieprawidłowy wzorzec napinania mięśni brzucha.

Napięcie brzucha często uzyskujemy w pozycji wdechowej. Jest uzyskane w nieodpowiedni sposób. Bardzo wiele osób napina mięsnie brzucha ciągnąc zebra w górę i napinając brzuch skosami. Spotkaliście się zapewne z poleceniem „wciągnij pępek do kręgosłupa”. Nie do końca o to chodzi. To nie na pępku powinieneś się skupić. Zwróć uwagę co się najczęściej dzieje, gdy wykonujesz zasysanie pępka do kręgosłupa. Bardzo często łączymy to z wdechem.

Prawidłowe napinanie mięśni brzucha.

Wykonujemy wdech. Na wydechu, pchając żebra w dół, staramy się aktywować mięsień poprzeczny. Napięcie powinno podążać w kierunku dolnym (spojenia łonowego). Występuje wtedy szansa na prawidłową stabilizację. Napięcie, schodząc w dół, powinno „rozlewać” się na boki. Cały mechanizm zamykasz podbrzuszem. Pamiętaj, aby podczas wydechu wykonać rotację dolną łopatki. Ważne jest, aby miednica była ustawiona neutralnie i nie przemieszczała się.

W tym momencie możemy pójść o krok dalej. Mając aktywowany mięsień poprzeczny, dodatkowo zwiększamy ciśnienie w okolicach jamy brzusznej, tak aby wytworzyć mechanizm tłoczni brzusznej. W tym celu wykonujemy wdech torem przeponowym. Przepona obniża się, robiąc miejsce do powiększających się płuc. Dociska z góry jamę brzuszną. Wykonując ćwiczenia w ten sposób, nie pozbywamy się powietrza do ich zakończenia.

W każdej pozycji jednakowo napinamy brzuch. Zawsze powinniśmy dążyć do bezpiecznych krzywizn kręgosłupa.

Jeżeli podobają Ci się materiały które publikuję to nie zapomnij subskrybować mojego kanału. Każda subskrypcja, łapka w górę motywują mnie i dają siłę do kolejnych filmów ☀️ Dzięki! 🙏🙏🙏😘

Na pewno wśród znajomych masz osoby, które nie potrafią w poprawny sposób aktywować mięśni brzucha. Udostępnij im ten materiał.

Jeżeli potrzebujesz indywidulanej diety online, ułożonej po solidnej konsultacji z dietetyczką kliniczną i wspieranej treningiem pod moją opieką, to skontaktuj się ze mną. Do diety online podchodzimy tak jak w gabinecie stacjonarnym, bez automatów, schematów, masowych wysyłek. Obsługujemy również klientów ze schorzeniami wymagającymi modyfikacji diety.

Dieta online, trening online – zapraszam do współpracy:

Zacznij zmianę już dziś! To prostsze niż myślisz. Wybierz jedną z czterech poniższych opcji.