Dzisiaj jeden z najważniejszych tematów, które poruszam na tej stronie. Czy zwróciliście uwagę, że prawie każdy z nas się garbi? Wynika to z naszego stylu życia. Siedzenia przed komputerem, wpatrywania się w ekran telefonu i wielu innych niezdrowych pozycji. W tym wszystkim nie pomaga stres, uwarunkowania kulturowe i społeczne. Efektem jest zamknięta klatka piersiowa, przykurczone mięśnie piersiowe, dwugłowy ramienia, rotatory wewnętrzne stawu ramiennego. Słabe rotatory zewnętrzne, oraz przede wszystkim dolna część mięśnie czworobocznego. To wszystko skutkuje pronacją ramienia do przodu, rotacją wewnętrzną w tym stawie, oraz rotacją górną łopatki. Konsekwencją jest pogłębiona kifoza piersiowa kręgosłupa. Jeżeli ten stan będziemy pielęgnować przez jakiś czas, to nasza stabilizacja centralna, zabezpieczenie kręgosłupa będą słabe, stabilność stawu ramiennego kiepska. Lordoza lędźwiowa może się wypłaszczyć i powodować bóle kręgosłupa lędźwiowego. Oddech będzie płytki, niezapewniający właściwej tłoczni brzusznej. Prostowniki grzbietu, które stabilizują kręgosłup nie będą spełniać swojej funkcji. Jeżeli się garbisz to skorzystaj z mojego programu naprawczego. Dostajesz do całkowicie za darmo. Wystarczy posłuchać i zastosować się do poleceń.

Zagłębmy się w temat trochę bardziej.

Wyobraź sobie linię boczną ciała. Przy poprawnej postawie powinna przejść przez staw skokowy, krętarz większy kości biodrowej, staw ramienny i ucho. Przy okrągłych plecach i pogłębionej kifozie piersiowej ramiona i ucho wysuwają się do przodu od tej linii.

Będąc na ulicy rozejrzyj się dookoła. Przynajmniej połowa osób które zobaczysz będzie miała okrągłe plecy. Uważam, że skala problemu jest ogromna.

Powszechnie mówi się o tym, że okrągłe plecy są następstwem naszego stylu życia. Czyli przede wszystkim siedzenia w niepoprawnej pozycji – przed komputerem, za kierownicą auta, czy na rowerze. Jednak to nie jest źródło problemu.

Wszystko, jak zawsze, zaczyna się w naszej głowie. Zauważ, że na zamkniętą, zgarbioną pozycję wypływa nasz temperament, otwartość na otoczenie. Zamknięte w sobie osoby nie chcą być zauważone. Zmniejszają wtedy swoją powierzchnię, zamykają się. Społeczeństwa gdzie jest więcej słońca zdecydowanie mniej się garbią. Ludzie są bardziej otwarci.

Kolejną Przyczyną jest stres. Kiedy walczysz lub ktoś do ciebie celuje, zamykasz się i zmniejszasz swoją powierzchnię. Ryzyko trafienia jest mniejsze, chronisz swoje narządy wewnętrzne. Zwróć uwagę na pozycję boksera. W dzisiejszych czasach mamy dość stresujące, szybkie życie. Główną przyczyną jest praca. Realizowanie targetów, wyścig o wyższe stanowisko, obawa o zwolnienie, spłatę kredytu. To wszystko wpływa na naszą postawę.

Podobna sytuacja występuje w procesie odchudzania. W naszej poradni mamy wielu klientów mających problem ze stresem, wynikającym ze stylu życia. Wcześniejsze diety online nie były, w przypadku tych osób, skuteczne. Stres niszczy każdy pozytywny dla nas proces. Wpływa na regenerację, jakość snu, gospodarkę hormonalną. Uświadamiamy naszym klientom, że w takiej sytuacji nawet najlepsza dieta online i ćwiczenia nie przyniosą oczekiwanych rezultatów. Staramy się nakierować, jak rozwiązać problem na wyższym poziomie (nie tylko diety online czy treningu). Czasami rozwiązaniem jest kontakt z psychologiem, zmiana lub rezygnacja z pracy.

Przejdźmy do anatomii. Aby zrozumieć na czym polega problem okrągłych pleców, z punktu widzenia anatomicznego, musisz zrozumieć, że całe nasze ciało jest systemem. Jeżeli cos się dzieje w jednym miejscu, będzie miało odzwierciedlenie w innych. Nie jesteśmy tylko suma pojedynczych elementów.

Postaraj się zrozumieć rolę łopatki. Łopatka jest pośrednikiem pomiędzy kręgosłupem a ramieniem. Poprawiając stabilność stawu ramiennego nie wystarczy zapracować wyłącznie nad rotatorami tego stawu (stabilizują one głowę kości ramiennej w stawie). Rotatory przyczepiają się z drugiej strony do łopatki. Łopatka łączy się, za pomocą mięśni, z kręgosłupem. Silne rotatory stawu ramiennego to za mało aby całość była stabilna (łopatka będzie niestabilna). Aby cały układ był stabilny należy podjąć pracę nad mięśniami które łączą łopatkę z kręgosłupem, oraz nad balansem mięśni otaczających łopatkę.

Co się dzieje z ramieniem, łopatką i kręgosłupem gdy przy okrągłych plecach?

Występuje zamknięta klatka piersiowa, staw ramienny przemieszcza się do przodu. Przemieszczając się do przodu ciągnie za sobą łopatkę do pronacji – wspominałem wcześniej o systemie. W stawie ramiennym zachodzi również rotacja wewnętrzna (goryl). Łopatka, niezależenie od stawu ramiennego przechodzi do elewacji i rotacji górnej. Łopatka w elewacji wpływa na pogłębienie się kifozy piersiowej.

Mięsień piersiowy większy zamykając klatkę jest przykurczony. Pociąga staw ramienny do pronacji i rotacji wewnętrznej. Staw ramienny pociąga do pronacji łopatkę, rozciągając i osłabiając mięsień czworoboczny (jego dolną i środkową cześć). Mięsień rozciągnięty to słaby mięsień. Im dłużej to trwa tym słabsze mięśnie trzymające łopatkę w depresji i retrakcji.

Za rotację wewnętrzną ramienia odpowiada również mięsień podłopatkowy i obły większy. One również są przykurczone. Rotując ramie do środka osłabiają rotatory zewnętrzne stawu. Przede wszystkim mięśnie podgrzebieniowy i obły mniejszy.

Wspomniałem wcześniej o elewacji i rotacji górnej łopatki. Wpływają na to przykurczone mięśnie: zstępująca część mięśnia czworobocznego, piersiowy mniejszy, dźwigacz łopatki, dwugłowy ramienia. Ta sytuacja wywołuje rozciągnięcie przede wszystkim wstępującej części mięśnia czworobocznego. Następuje dysbalans mięśniowy i niepoprawna praca łopatki, pogłębiona kifoza piersiowa.

Podsumowanie:

Rozciągamy: Mięsień piersiowy większy, mniejszy, podłopatkowy, obły większy, górną część czworobocznego, dźwigacz łopatki, dwugłowy ramienia.

Wzmacniamy: Środkową i dolną część czworobocznego, rotatory zewnętrzne stawu ramiennego.

Skutki garbienia się:

  1. Niepoprawne oddychanie i słaba stabilizacja centrum.
  2. Kiepska stabilizacja stawu ramiennego.
  3. Kiepska stabilizacja kręgosłupa, spłycenie lordozy lędźwiowej.

W filmie przedstawiam kompleksowy program naprawczy okrągłych pleców. Wykonuj ćwiczenia we wskazanej kolejności.

Garb można naprawić w 3 miesiące. Działaj! 💪

Informacje którymi się z Tobą podzielę umożliwią Ci skuteczny i bezpieczny trening. Jeżeli podobają Ci się materiały które publikuję to nie zapomnij subskrybować mojego kanału. Każda subskrypcja, łapka w górę motywują mnie i dają siłę do kolejnych filmów ☀️ Dzięki! 🙏🙏🙏😘 Na pewno wśród znajomych masz osoby, które się garbią. Udostępnij im ten materiał.

Jeżeli potrzebujesz indywidulanej diety online, ułożonej po solidnej konsultacji z dietetyczką kliniczną i wspieranej treningiem pod moją opieką, to skontaktuj się ze mną. Do diety online podchodzimy tak jak w gabinecie stacjonarnym, bez automatów, schematów, masowych wysyłek. Obsługujemy również klientów ze schorzeniami wymagającymi modyfikacji diety. Dieta online, trening online – zapraszam do współpracy.