Masz odstające łopatki? Garbisz się? Zrozum mechanizm powstania dysfunkcji i napraw je ćwiczeniami.

Odstająca łopatka to nie tylko defekt wizualny. Zasadniczo mięśnie w okolicach łopatki powinny być w równowadze. Kiedy tak nie jest, łopatka zaczyna się ustawiać i ślizgać w niepoprawny dla siebie sposób. Bezpośrednio wpływa to na uszkodzenia stawu ramiennego i kręgosłupa.

Czy wiesz, że odstająca łopatka jest bardzo często związana z okrągłymi plecami i zamkniętą klatką piersiową? 💻

Długotrwałe siedzenie i niepoprawny wzorzec oddechowy wpływa na pogłębienie kifozy piersiowej i rotację wewnętrzną ramienia. To z kolei upośledza aktywację mięśnia zębatego przedniego. Jego funkcją powinna być protrakcja i rotacja górna łopatki, ale również jej pochylenie tylne (doklejenie łopatki do tułowia). Upośledzony mięsień zębaty przedni pozwoli na odstawanie brzegu przyśrodkowego łopatki od ciała. Kiedy będzie słaby i nieaktywny – w rotacji górnej będzie coraz bardziej dominowała górna część mięśnia czworobocznego. W protrakcji – piersiowy mniejszy. Obydwa te mięśnie są odpowiedzialne za okrągłe plecy i zamkniętą klatkę piersiową.

Z filmu dowiesz się jak uzyskać równowagę mięśniową w okolicach łopatki. Dzięki czemu ustabilizujesz łopatkę w naturalnej dla niej pozycji w statyce i dynamice. Twój kręgosłup i staw ramienny będą zdrowe 👨‍🦽👨‍🦯🙏

Za protrakcję łopatki i przyklejenie łopatki do tułowia odpowiada mięsień zębaty przedni. Jeżeli łopatka, przy obciążeniu w podporze, podąża do retrakcji jest to wskazówka, że powinieneś wzmacniać mięsień zębaty przedni.

Jeżeli nie jesteś w stanie poprawnie wykonać podporu przodem to nie masz szans na poprawne wykonanie pompki. W podporze przodem łopatka jest stabilizowana w jednej pozycji. Przy wykonaniu pompki powinna wykonywać prawidłowy ślizg. Jest to zdecydowanie bardziej wymagające od utrzymania poprawnego podporu.

Łopatka jest tworem który z resztą ciała łączy się tylko za pomocą obojczyka. Z każdej strony jest zatopiona w mięśniach. Dzięki temu jest bardzo plastyczna. Pracując nad mięśniami możemy zrobić z łopatką bardzo wiele. Najważniejszym jest uzyskanie balansu mięśniowego gwarantującego naturalne jej ustawienie i ślizg.

Przyczepy i funkcja

Mięsień zębaty przedni przyczepia się do 9 górnych żeber i prowadzi swoje włókna do brzegu przyśrodkowego łopatki od jej wewnętrznej strony.

Odpowiada z protrakcję łopatki oraz jej przyklejenie do ciała. Jeżeli jest słaby to brzeg przyśrodkowy i kąt dolny będą odklejały się od ciała.

Dlaczego mięsień zębaty bardzo często jest słaby?

Ma to związek z przypadłością okrągłych pleców i zamkniętej klatki piersiowej (siedzenie). Ten temat poruszam dokładnie w moim filmie o okrągłych plecach. Przy okrągłych plecach przykurczone są mięśnie piersiowy większy i mniejszy, górna część mięśnia czworobocznego, dźwigacz łopatki. Ustawiają one łopatkę w złej pozycji, przez co zębaty przedni nie może się aktywować. Jest słaby, a łopatki odstają od tułowia.

Przystąpmy teraz do programu naprawczego.

Jeżeli przy wykonaniu podporu przodem nie potrafisz utrzymać łopatki w neutralnym położeniu, lub jeśli po prostu zauważyłeś u siebie odstający brzeg przyśrodkowy łopatki to wykonuj zaproponowane przeze mnie ćwiczenia.

Już wiesz, że słaby mięsień zębaty jest bezpośrednio związany z przypadłością okrągłych pleców. Zanim przystąpisz do realizacji ćwiczeń na wzmocnienie mięśnia zębatego, zapoznaj się z filmem jak wyleczyć garb. Zwróć uwagę na rozluźnianie i rozciąganie mięśnia piersiowego mniejszego, górnej części czworobocznego. Wykonuj ćwiczenia na dolną część mięśnia czworobocznego. Całość uzupełnij ćwiczeniami wzmacniającymi mięsień zębaty.

Jeżeli podobają Ci się materiały które publikuję to nie zapomnij subskrybować mojego kanału. Każda subskrypcja, łapka w górę motywują mnie i dają siłę do kolejnych filmów ☀️ Dzięki! 🙏🙏🙏😘

Na pewno wśród znajomych masz osoby, którym odstają łopatki. Udostępnij im ten materiał.

Jeżeli potrzebujesz indywidulanej diety online, ułożonej po solidnej konsultacji z dietetyczką kliniczną i wspieranej treningiem pod moją opieką, to skontaktuj się ze mną. Do diety online podchodzimy tak jak w gabinecie stacjonarnym, bez automatów, schematów, masowych wysyłek. Obsługujemy również klientów ze schorzeniami wymagającymi modyfikacji diety.

Dieta online, trening online – zapraszam do współpracy:

Zacznij zmianę już dziś! To prostsze niż myślisz. Wybierz jedną z czterech poniższych opcji.