Dietetyk online - Przewodnik: jak wybrać dobrego dietetyka online/dietę online? Jak schudnąć nie robiąc sobie krzywdy? Jak nie dać się nabrać na manipulacje firm działających w branży odchudzania?

Idea Przewodnika - dietetyk online powstała z powodu drastycznego wzrostu liczby klientów, którzy zgłaszają się do nas z poważnymi problemami zdrowotnymi spowodowanymi wcześniejszymi dietami online i opieką dietetyczną.

Poświęcenie kilku minut na przeczytanie tego tekstu do końca, zaoszczędzi ci wiele miesięcy, a nawet lat na powrót do zdrowia po źle dobranej diecie i/lub treningu.

dietetyk onlineZapoznanie się z naszym Przewodnikiem - dietetyk online będzie twoim pierwszym sukcesem w niełatwym procesie odchudzania. Tekst ukazuje ilość zagrożeń, na które jesteś narażony przy wyborze osoby odpowiedzialnej za twoją przemianę (dietetyk online). Zła decyzja to początek przewlekłych problemów z nawracającą otyłością i innymi chorobami. Jeśli w przyszłości, po wcześniejszych błędach, trafisz pod profesjonalną opiekę, dowiesz się, że naprawa tego, co zepsułeś wcześniej nie będzie łatwa, przyjemna i szybka. Szkody mogą być nieodwracalne! Mamy nadzieję, że ten tekst zapoczątkuje twoje skuteczne i trwałe odchudzanie.

 

 

Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom będziesz mądry przed, a nie po szkodzie.

Zobacz, co się może stać jeśli dokonasz złego wyboru (to tylko kilka przykładów spośród bardzo wielu dramatycznych sytuacji, z którymi się spotykamy w każdym tygodniu):

LINK (strona w budowie)

Ile czasu poświęcasz na wybór i zakup nowego auta? Czy wybór osoby, która zajmie się twoim zdrowiem jest ważniejszy niż wybór samochodu, który i tak wymienisz za kilka lat? Zdrowie masz jedno i jest to najcenniejsza rzecz, którą posiadasz! Codziennie spotykamy się z nowymi podopiecznymi, którzy opowiadają nam swoje historie odchudzania. Ich obecny stan często nie rokuje szybkiego schudnięcia. Otyłość niszczy ich życie i zdrowie. Robimy co możemy, aby pomóc ale błędów z przeszłości często nie można naprawić w szybki sposób.

Biorąc pod uwagę opinie naszych klientów oraz nasze własne spostrzeżenia doszliśmy do wniosku, że wybór dobrego dietetyka online staje się coraz większym problemem.

sławny dietetyk onlineOgromna ilość biznesmenów i celebrytów zaczęła mocno inwestować w rynek diet online widząc w tym łatwe pieniądze. Przyjmują nazwy - dietetyk online. W Internecie można napisać wszystko, nawet największą głupotę czy kłamstwo. Powstało więc mnóstwo pięknie opakowanych usług z indywidualną dietą online i stałą opieką dietetyka oraz stron internetowych zachęcających spektakularnymi metamorfozami. Powstało również  sporo „darmowych” usług online. Jednocześnie zaczęło nam przybywać klientów ze zniszczonym metabolizmem i innymi problemami (insulinooporność, niedoczynność tarczycy, choroba Hashimoto, refluks, stłuszczenie wątroby, dna moczanowa, choroby nerek), które pojawiły się u nich dopiero po skorzystaniu z dietetycznych usług online konkurencji. Skłoniło nas to do opisania czym się kierować w wyborze właściwej poradni i dietetyka online. Zanim dokonasz wyboru musisz uświadomić sobie, że twój organizm jest bardzo delikatny i łatwo można go rozregulować niewłaściwą dietą lub/ i treningiem. Tak, treningiem. Niewłaściwie dobrany też może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Dla wielu naszych klientów, po wcześniejszych „przejściach” dietetyczno-treningowych, odchudzanie i powrót do zdrowia jest dużym wyzwaniem. Praca dietetyka i trenera w takiej sytuacji jest trudniejsza, a podopieczny potrzebuje dużo więcej czasu i motywacji, aby ukończyć terapię sukcesem.

Nie chcemy, abyś się zniechęcił do opieki online (dietetyk online). Usługi dietetyczne online wykonujemy już wiele lat i uważamy, że jest to przyszłość dietetyki.

Zapewniamy, że opieka dietetyczna online u profesjonalnego dietetyka jest świetnym rozwiązaniem. Według naszych wieloletnich statystyk opieka taka może być skuteczniejsza od tradycyjnej wizyty w gabinecie.

Jeżeli, po przeanalizowaniu dostępnych informacji, postanowisz rozpocząć z nami współpracę to zapraszamy na stronę wyboru usługi:

Jak wybrać właściwego dietetyka online, czego unikać, na co zwracać uwagę, jak interpretować treść ofert aby w przyszłości nie żałować?

1. „Po co mi kontakt z dietetykiem (dietetyk online) i trenerem online oraz kilka planów żywieniowych w ramach stałej współpracy? Ja tylko chcę otrzymać rozpiskę diety i schudnąć. Rozpiska może być przygotowana nawet przez automat. Ważne, aby działała i była tania lub za darmo.”

Gwarantujemy, że prawdopodobieństwo trwałego schudnięcia za pomocą takiej rozpiski i bez faktycznego kontaktu ze specjalistami jest minimalne.

Twój organizm jest bardzo skomplikowanym mechanizmem. Kiedy ty dokonujesz zmian w sowim życiu (np. w odżywianiu) organizm reaguje na te zmiany, przystosowuje się do nich. Sytuacja nigdy nie jest stała i nie można wziąć jednej diety z kalorycznością wyliczoną ze wzoru, zastosować i odnieść sukces. Załóżmy, że masz wyjątkowe szczęście i kaloryczność pierwszej rozpiski jest dobra. Jeżeli przy tej rozpisce pozostaniesz, nie zastosujesz odpowiednich ćwiczeń, nie skonsultujesz kolejnych kroków ze specjalistami to gwarantuję, że dieta za jakiś czas przestanie działać. Po tym eksperymencie struktura twoich tkanek się zmieni. Za jakiś czas powrócisz przynajmniej do wagi sprzed próby odchudzania (najprawdopodobniej będzie to dużo większa waga). Kolejna próba odchudzania będzie dużo trudniejsza.

Po co ci dieta, która nie będzie działać lub zniszczy twój metabolizm i pomimo chwilowej utraty wagi, w perspektywie roku, dwóch będziesz ważył więcej niż na początku?

Rozwiązanie:

skuteczny dietetyk onlineWybieraj dietetyka online który zaoferuje w pakiecie jak największą liczbę realnych konsultacji poprzez Skype, WhatsApp, telefon (30-60 min.) lub regularną wymianę informacji poprzez e-mail.  Pamiętaj, im więcej wysyłek nowych diet w pakiecie tym lepiej. Kolejne rozpiski będą uwzględniały reakcję twojego organizmu na poprzednie plany żywieniowe.

NIE JEST MOŻLIWE PRZEWIDZENIE W 100% REAKCJI TWOJEGO ORGANIZMU NA PIERWSZY PLAN ŻYWIENIOWY. Najlepszym sposobem dobrania właściwego planu jest metoda doświadczalna uwzględniająca odpowiedź organizmu na wcześniejsze plany. 

Wybieraj poradnie, które oferują rozmowę lub wymianę informacji z trenerem przed rozpoczęciem ćwiczeń.

Uciekaj od dietetyków online, którzy wysyłają jedną rozpiskę wyłącznie na podstawie ankiety w zamówieniu. Staraj się nie wybierać dietetyków, którzy oferują wyłącznie jedną konsultację i jedną rozpiskę diety w pakiecie. Masz wtedy mniejszą szansę na sukces (zakładam, że nie masz zamiaru płacić za kolejne pakiety i konsultacje). Idealnym rozwiązaniem jest otrzymanie już w pakiecie miesięcznym dwóch spotkań z dietetykiem online oraz dwóch wysyłek planu dietetycznego (modyfikowane po każdej konsultacji). Dzięki temu już po dwóch tygodniach możesz otrzymać całkiem dobrze dopasowany plan. Dobry dietetyk online oferuje możliwość dokupienia konsultacji. W praktyce, jeżeli nie zapłacisz z góry za właściwy pakiet zawierający jak najwięcej spotkań i wysyłek diety (modyfikowanych po każdej konsultacji), to będziesz stosować jedną rozpiskę jak najdłużej (to wiemy z doświadczenia). Umów terminy spotkań z dietetykiem na początku współpracy. To bardzo motywuje do utrzymania kontaktu ze specjalistą i kontynuowania procesu odchudzania.

 

 2. ,,Stały i nieograniczony kontakt z kilkoma specjalistami w aplikacji i na czacie po zakupieniu usługi”. Na pewno taką informację zauważyłeś na wielu stronach oferujących dietetyczne usługi online.

jaki dietetyk onlinePrzetestuj ten kontakt zanim dokonasz zakupu usługi. Zobacz z kim masz do czynienia, poznaj swojego dietetyka zanim wydasz pieniądze.

Jeśli nie ma możliwości rozmowy telefonicznej lub przez Skype/WhatsApp z twoim osobistym dietetykiem przed zakupem usługi to UCIEKAJ!

Wybieraj tylko te poradnie, które podają bezpośredni telefon do dietetyka/trenera. Zadzwoń do specjalisty. Jeżeli odbierze dietetyk z którym możesz podjąć współpracę zadaj szereg pytań, aby poznać jego kompetencje i dowiedzieć się czy współpraca może być efektywna.

Zapytaj o:

- wykształcenie specjalisty,

- doświadczenie specjalisty,

- wstępną strategię dietetyka dotyczącą twojego odchudzania,

- podejście dietetyka do aktywności fizycznych podczas procesu odchudzania.

Nie daj się nabrać na powtarzane sformułowania: „stały kontakt z dietetykiem w aplikacji po wykupieniu diety”, „kontakt e-mailowy lub na czacie po wykupieniu pakietu”.

dobry dietetyk onlineZacznijmy od tego, że kontakt powinien być już przed wykupieniem diety, abyś mógł zobaczyć czy współpraca z danym specjalistą ma sens. Zwróć uwagę, że kontakt w aplikacji lub na czacie to bardzo słaby kontakt. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że rozmowa będzie się odbywać z botem (automatem) lub praktykantem/pracownikiem poradni dietetycznej zatrudnionym do obsługi czatu lub aplikacji (często są to osoby bez wykształcenia dietetycznego, mające listę odpowiedzi na najczęściej zadawane przez klientów pytania). Ponieważ w Internecie można być kimkolwiek się chce,  to każdy może podać się za doświadczonego specjalistę, trenera czy dietetyka kadry narodowej piłkarzy.

Dla osób spoza Polski poradnia dietetyczna online powinna udostępniać kontakt WhatsApp lub Skype. Dobry dietetyk online powinien do ciebie oddzwonić, niezależnie w której części świata mieszkasz. Nie wybieraj usług z infolinią na stronie internetowej. W tym przypadku zamiast z dietetykiem porozmawiasz z pracownikiem infolinii, która jest pierwszą barierą w rozbudowanej strukturze organizacyjnej korporacji.

Wiele poradni ,,widmo” doskonale zdaje sobie sprawę, że telefon na stronie internetowej zwiększa wiarygodność. Podają one jednak kontakt nie do dietetyka czy trenera, ale do działów niezwiązanych z rozpisywaniem diet lub treningów. Jeżeli oferta cię zainteresuje zadzwoń na podany numer telefonu. Zrobiliśmy eksperyment i wykonaliśmy telefon do poradni online. Odebrał pracownik sklepu z odżywkami mówiąc, że to zupełnie inny dział. Powiedział również, że dział diet nie ma telefonu, a diety układane są automatycznie, ale potem chyba przez kogoś modyfikowane, bo tak jest łatwiej. Więcej informacji nie posiadał. Nie zliczymy ile razy na stronie pojawiło się słowo ,,indywidualnie”, "indywidualny dietetyk online" oraz ,,opieka dietetyka i trenera” odmienione przez wszystkie przypadki…

W takiej poradni dietetycznej nie zostaniesz potraktowany indywidualnie.

 

3. Dietetyk: „W procesie trwałego odchudzania każda aktywność jest dobra. To dieta jest najważniejsza. Nie ma sensu kontaktować się z trenerem, wystarczy więcej spacerować lub zacząć biegać” – jeżeli to usłyszysz UCIEKAJ od takiego dietetyka!

najlepszy dietetyk onlineTo bardzo często spotykana opinia również wśród dietetyków stacjonarnych. Trudno w to uwierzyć,  ale nasi klienci z insulinoopornością i chorobą Hashimoto opowiadają nam, że ich poprzednie dietetyczki w procesie redukcji masy ciała zalecały wykonywanie większej ilość kroków czy długotrwałe bieganie. Specjalista mający podstawową wiedzę na temat ludzkich hormonów zdaje sobie sprawę, że takie zalecenia dla osób z chorobami autoimmunologicznymi czy zaburzeniami metabolicznymi to gwóźdź to trumny.

Wybieraj dietetyka oferującego pakiet zawierający opiekę trenera i rozpiskę treningu lub dietetyka, który właściwie wytłumaczy ci rolę treningu w odchudzaniu i pokieruje do doświadczonego trenera. W drugim przypadku musisz się jednak liczyć z około dwa razy większymi kosztami opieki (dodatkowa usługa trenerska). Najlepszym rozwiązaniem jest więc współpraca dietetyka z trenerem w ramach jednej poradni (opieka jest spójna). Dietetyk i trener wspólnie analizując twój przypadek osiągną lepsze efekty (a właściwie ty je osiągniesz) niż specjaliści, którzy nie mają ze sobą kontaktu.

Dlaczego trening jest konieczny?

a. Wiele osób z nadwagą i otyłością ma różne zaburzenia metaboliczne (np. z powodu wcześniejszych eksperymentów dietetycznych).

Bardzo prawdopodobne, że również jesteś w tej grupie. W takim przypadku trwałe schudnięcie na samej diecie jest niewykonalne. Może się zdarzyć, że mimo redukcji kalorii zamiast chudnąć będziesz tył. Dietetyk online musiałby ograniczyć kaloryczność diety do głodowych wartości, a i taki zabieg pomógłby tylko na jakiś czas. Trening w takich przypadkach to jedyny sposób na sprawną naprawę metabolizmu i przejście do właściwej redukcji tkanki tłuszczowej na diecie odchudzającej (nie bardzo niskokalorycznej).

b. Jeśli jest to twoje pierwsze podejście do diety odchudzającej i jesteś całkowicie zdrowy, to najprawdopodobniej masz sprawny metabolizm. Musisz jednak zdawać sobie sprawę, że stosowanie diety odchudzającej bez właściwych ćwiczeń wpływa na szybkość procesów zachodzących w twoim ciele.

Organizm spowalnia metabolizm, aby przetrwać w warunkach niedostatecznej ilości pożywienia (sytuacja podobna jak w przypadku niedźwiedzia zapadającego w zimowy sen). Dieta niepoparta treningiem szybko przestaje działać. Dieta redukcyjna przy spowolnionych procesach przestaje być dietą odchudzającą. Polecam zwrócić na to uwagę szczególnie osobom, którym wydaje się, że jedna rozpiska diety załatwi sprawę ich otyłości. Trening zapewnia podtrzymanie właściwej szybkości metabolizmu na diecie redukcyjnej.

c. Stosując przez dłuższy czas dietę odchudzającą (bez nadzoru dietetyka i wsparcia treningowego) najprawdopodobniej "zniszczysz" swój metabolizm.

Tłuszcz nie jest dla twojego organizmu tkanką, którą spala w pierwszej kolejności. Podczas niedoborów kalorycznych organizm chętniej pozbywa się tkanki mięśniowej (w sytuacji niedoborów pokarmu tłuszcz jest dla niego cennym zapasem). Pozbycie się części masy mięśniowej to początek twoich wieloletnich problemów z utrzymaniem wagi. Pamiętaj, że tkanka mięśniowa jest 6 razy bardziej energochłonna niż tkanka tłuszczowa. Tutaj zaczynają się tragedie ludzi, którzy utknęli w beznadziejnej sytuacji. Aby nie tyć muszą coraz bardziej ograniczać pokarm. Nawet jeśli schudną na kolejnej diecie cud, to szybko dopada ich coraz większy efekt jojo. Nie pamiętam już ile razy słyszeliśmy opowieści kobiet, które schudły 20 kg (wtedy jeszcze nie wiedziały, że kilkanaście kilo z całości zredukowanej wagi to tkanka mięśniowa), a po roku zazwyczaj waga wskazywała od 30 do 40 kg więcej…

Chcesz tego? To dalej szukaj wymówek od ćwiczeń i tłumacz się, że jesteś zbyt leniwy, aby poświecić 30 min. co drugi dzień na właściwy trening metaboliczny.

Jaki trening jest właściwy?

Większość aktywności fizycznych jest dla człowieka dobra. Jednak również większość z nich wcale nie jest celowa w przypadku odchudzania. W procesie odchudzania kalorie spalone podczas trwania treningu nie są najbardziej istotne. Ograniczenie kalorii jesteśmy w stanie uzyskać dietą. W treningu odchudzającym najważniejsze jest to, aby przyspieszyć twój metabolizm spowolniony niedoborem pokarmu i ochronić tkankę mięśniową. Trening nie musi być męczący. Wszystkie pozytywne procesy, które są dla nas ważne rozpoczynają się po jego zakończeniu i trwają nawet do 2-3 dni. Dla przykładu treningi biegowe często utrudniają pozbywanie się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Są one ważne z punktu widzenia ogólnej kondycji organizmu (układ oddechowy, krwionośny). Treningi aerobowe połączone z właściwym treningiem odchudzającym (metabolicznym) stanowią całość porządnie przygotowanej przez trenera rozpiski.

Wybierz profesjonalnego dietetyka, który jest świadomy jak funkcjonuje ludzi organizm (posiada wiedzę szerszą niż tylko tematyka odżywiania) i potrafi ocenić wpływ poszczególnych aktywności fizycznych na osiągnięcie twojego celu. Wybierz takiego dietetyka, który zaproponuje ci pakiet łączonej usługi dietetyczno-trenerskiej lub skieruje do doświadczonego trenera.

Zapytaj swojego przyszłego dietetyka jaki trening poleca w procesie redukcji tkanki tłuszczowej. Jeżeli uzyskasz odpowiedź, że trening nie jest tak ważny, bo najważniejsza jest dieta lub, że każda aktywność jest dobra oznacza to, że nie ma pojęcia o procesie odchudzania, a jego wiedza ogranicza się do układania jadłospisów. UCIEKAJ bo skończysz z poważnymi problemami zdrowotnymi!

W naszej pracy spotykamy mnóstwo osób, które posłuchały takich zaleceń i teraz zmagają się z efektem jojo i jego zdrowotnymi skutkami. Skorzystały z usług dietetyczki, która mówiła, że dobrze sobie co jakiś czas pobiegać albo robić więcej kroków. Mówiła, że tak naprawdę aktywność fizyczna wcale nie jest potrzebna jeśli się nie ma ochoty i czasu. Jeśli nie chcesz dołączyć do grupy tych ludzi to UCIEKAJ od takiej dietetyczki.

Przed wykupieniem usługi porozmawiaj ze swoim trenerem – zadzwoń do niego. Nie licz na to, że po zakupie usługi „stały kontakt z trenerem na czacie lub w aplikacji” będzie efektywny i indywidualny. Nie wybieraj usług gdzie twój trener „duch” chowa się za korporacyjną stroną dużej firmy. Ten ktoś/coś na czacie lub w aplikacji to może być bot lub pracownik recepcji.

 

4. Trener: „Nie ma sensu iść do dietetyka. Mogę ci rozpisać dietę w pakiecie z ćwiczeniami”. Być może słyszałeś to kiedyś od trenera lub kumpla na siłowni. Wybieraj trenerów świadomych znaczenia dobrze dobranej diety. Wybieraj trenerów, którzy pokierują Cię do doświadczonego dietetyka. To świadczy o ich profesjonalizmie, a nie to, że znają się na wszystkim.

odżywkiWybieraj dietę od dietetyka, a nie trenera. Znamy kilku trenerów, którzy przygotowują całkiem dobre rozpiski żywieniowe, ale skończyli oni studia kierunkowe. Jednak większość powinna pozostać przy tym na czym się zna najlepiej, czyli tworzeniu treningów i opiece trenerskiej. Wielu naszych klientów miało wcześniej doświadczenia ze standardową „dietą od trenera”. Zazwyczaj w planie dominował kurczak i ryż. Ogromne ilości białka i suplementów były jej podstawą. Sporządzanie diet zostaw dietetykom, którzy kształcili się latami, aby robić to dobrze.

 

5. „Zobacz jak super wyglądam (zdjęcie). Zobacz jakie efekty mają moi podopieczni (zdjęcia). Chcesz tego? To zamów dietę!” Czy wiesz z kim tak naprawdę masz kontakt? Być może jest to otyły pracownik działu obsługi klienta, który miał stałe zwolnienie z lekcji WF-u i uwielbia fast foody. Jeżeli poradnia ,,widmo” prowadzi działalność wyłącznie w Internecie to UCIEKAJ.

jakiego dietetyka online polecacieZapewniam cię, że każdy dobry dietetyk online i trener działa również w formie stacjonarnej (działalność online to uzupełnienie) i powinieneś mieć możliwość spotkania się z nim lub przynajmniej rozmowy przez telefon.

Nic nie zastąpi zaufania do poradni stacjonarnej. Wybieraj poradnię, która oprócz Internetu działa również na rynku stacjonarnym (posiada gabinet stacjonarny). Przez Internet można sprzedać wszystko, zrobić z siebie profesora, doktora lub mistrza świata. Taka sytuacja nie będzie miała miejsca w przypadku wizyt stacjonarnych. Szybko rozpoznasz kompetencje specjalisty.

Jeżeli usługa online będzie wykonywana przez osoby, z którymi możesz umówić się również na wizytę stacjonarną i będziesz mógł te osoby zidentyfikować podczas rozmowy telefonicznej, Skype czy WhatsApp, to polecamy taką usługę.

Trener lub dietetyk przede wszystkim działa w formie stacjonarnej, a usługa online jest dodatkową opcją współpracy. Nie powinieneś mieć problemu, aby z taką osobą porozmawiać. Jeśli nie ma takiej możliwości to zakładaj, że indywidualna opieka trenerska i dietetyczna to po prostu najtańszy pracownik, którego udało się zatrudnić firmie i posadzić na czacie lub przed panelem aplikacji.

W przypadku poradni, które istnieją nie tylko w Internecie, będziesz mógł w każdej chwili zmienić formę opieki na stacjonarną.

 

6. Unikaj doradców żywieniowych (doradca żywieniowy to nie dietetyk), celebrytów, skandalistów.

najlepszy dietetyk onlineŁadnie się uśmiechają i otrzymują tysiące lajków pod postami dotyczącymi odżywiania i treningu na Facebooku. Jednak nie napiszą dla ciebie diety ani nie udzielą indywidualnej porady. Nie mają na to czasu, bo reklamują nowe smaki batonów, udzielają wywiadów lub są na sesji zdjęciowej. Nie łudź się nawet, że to oni piszą teksty na bloga czy funpage lub odpowiadają na maile. Robi to za nich cały sztab ludzi.

Dietetyk kształci się 5 lat na studiach, uczestniczy w praktykach zawodowych, kursach szkoleniach, konferencjach. W tym czasie celebryci i blogerzy nazywający się doradcami żywieniowymi zdobywają rozpoznawalność występując w programach śniadaniowych w których plotą co im ślina na język przyniesie. Jeden z dobrze nam znanych doradców żywieniowych na swojej stronie lansuje się na profesora dietetyki. Informuje klientów o zespole naukowców, którzy razem z nim pracują nad dietami. Planów żywieniowych samodzielnie pisać nie potrafi. Skończył krótki kurs żywienia. Bloger jest świetny w kształtowaniu swojego wizerunku. Współpracuje z wieloma portalami, które robią z niego ,,najjaśniejszą gwiazdę” polskiego blogingu i dietetyki. Jakiś czas temu proponował nam współpracę w zakresie pisania dla jego klientów planów żywieniowych. Oczywiście pod jego nazwiskiem.

Poza opisanym powyżej przypadkiem mieliśmy bardzo wiele zapytań ,,sławnych” z Facebooka i Pudelka osób, doradców żywieniowych, blogerów. Zapytania dotyczyły przygotowywania diet dla ich klientów. Sami nie potrafią i nie chcą tego robić ale chcą na tym zarabiać.

Po co ci dieta pisana przez ,,najemnika”? Nie jest możliwe napisanie dobrej diety przez osobę, która nie ma bezpośredniego kontaktu z klientem. To nie jest właściwa opieka! Unikaj takich usług! Dotrzyj do źródła, a nie pośrednika.

 

7. „Diety nadzorowane przeze mnie…”. Unikaj osób które reklamują swoje usługi takim hasłem. Te osoby mają tyle wspólnego z dietami co sławni sportowcy z produktami spożywczymi na których widnieje ich twarz. Nie daj się na to nabrać!

Najczęściej twarz i nazwisko takich osób są rozpoznawalne, ale nigdy się nie dowiesz kto faktycznie przygotuje dla ciebie rozpiskę diety. Wizerunek znanej osoby wcale nie jest gwarancją jakości usługi. Najczęściej takie usługi nie dają możliwości bezpośredniego kontaktu z osobą, która przygotowuje dietę. Najczęściej nie jest to bowiem osoba, ale automat. Brak kontaktu ze specjalistą dyskwalifikuje taką usługę.

 

 

 

8. „Plan żywieniowy, trening i opieka specjalistów już za 40zł/miesiąc!”. Świetna okazja! Niesamowite, że tyle osób może pracować za takie pieniądze przez miesiąc. Idziesz do dentysty czy psychologa i chcą od ciebie 150 zł za godzinę. Zdziercy! A tu 40 zł za miesiąc opieki. Można? Można ;-). A tak poważnie, to czy dietetycy tak słabo się cenią czy są beznadziejni w swoim zawodzie? A może chodzi o coś innego?

Czy będąc dobrym specjalistą, który zarabia (stacjonarna opieka) ok. 100-150 zł/h obsługiwałbyś klientów za 5 zł/dzień (podziel 40 zł na 30 dni i kilka osób które cię obsługują)? Jak myślisz, kto lub co obsługuje tam klientów? Zapewne nie specjalista, a automat. UCIEKAJ!

 

 

9. Obsługa przez właściciela poradni z gwarancją jego zaangażowania. Dietetycy będący właścicielami poradni mogą mieć różną wiedzę, umiejętności i doświadczenie, jednak jeśli będziesz obsługiwany przez taką osobę to możesz być pewien jej zaangażowania. Komu bardziej zależy na firmie niż właścicielowi? Najczęściej zaangażowanie idzie w parze z jakością usługi.

Wybierz poradnię w której klientów obsługuje właściciel. Będziesz miał duże prawdopodobieństwo wysokiej jakości obsługi. Im większa ilość pracowników, tym większa niepewność do jakiej osoby trafisz. W przypadku większych firm kontakt ograniczy się, w najlepszym wypadku, do rozmowy telefonicznej z pracownikiem recepcji. Jednak najczęściej będzie to tylko kontakt e-mail lub poprzez formularz z szeregowym pracownikiem. Z dietetykiem kontaktu w takiej firmie mieć nie będziesz.

 

10. „Wypełnij ankietę, a do 24 h otrzymasz indywidualną dietę przygotowaną przez dietetyka.” Czy ta ankieta faktycznie wystarczy? Czy tam jest jakikolwiek dietetyk?

poradnia dietetyczna onlineJeszcze jakiś czas temu wysyłka takich diet w wielu poradniach online następowała natychmiast. Kiedy klienci zaczęli jednak podejrzewać, że coś jest nie tak, bo żaden dietetyk online nie ułoży indywidualnej diety w ciągu minuty. Wprowadzono więc opóźnienie czasowe.

Według większości portali oferujących usługi dietetyczne przygotowanie planu odchudzania wydaje się banalnie proste. Podajesz kilka danych w ankiecie i otrzymujesz świetną, indywidualną, skuteczną rozpiskę diety oraz treningu. W praktyce tak nie jest. Nie można przygotować skutecznego programu odchudzania bez poznania klienta (np. jego wcześniejszych prób odchudzania). Nie wyobrażamy sobie wysłać do klienta planu przygotowanego jedynie na podstawie kilku danych z ankiety.

Często rozmawiamy z klientami, dzwonimy, kontaktujemy się poprzez Skype/ WhatsApp, e-mail. Są to czynności wykonywane już po otrzymaniu podstawowej ankiety z informacjami o kliencie. Często, aby przygotować porządny plan, pomimo wykupienia przez klienta najtańszej opcji e-mail, rozmawiamy z nim, aby uzyskać konieczne informacje.

Czy zastanawiałeś się, dlaczego wizyta u stacjonarnego dietetyka trwa aż godzinę? Każdy z nas jest inny. Mamy choroby, zniszczony metabolizm, różne proporcje tkanek organizmu. Pytania z ankiety i wzór na wyliczanie kaloryczności diety nie wystarczą do przygotowania dobrego, indywidualnego planu.

Poradnie dietetyczne online często pomijają fakt, że usługa nie zawiera pełnego wywiadu dietetycznego i kontaktu z klientem przed ułożeniem planów diety oraz treningu.

Jeżeli do przygotowania rozpiski diety i treningu usługodawcy wystarczy ankieta przed złożeniem zamówienia – UCIEKAJ!

Znajdź dietetyka online, który będzie z tobą rozmawiał na żywo (telefon, Skype/ WhatsApp) lub e-mailował przed przygotowaniem rozpiski.

Z ciekawości zamówiliśmy usługę w jednej z bardziej znanych poradni dietetycznych online. Wszystko wyglądało bardzo profesjonalnie. Dietetyk online posiada piękną stronę internetową i niesamowite metamorfozy klientów. Wypełniliśmy ankietę i po krótkim czasie otrzymaliśmy dietę o kaloryczności prawie o 1000 kcal mniejszej niż powinniśmy otrzymać (podaliśmy dane Ryszarda ok. 100 kg i bardzo wysoka aktywność fizyczna). Z powodu dużej ilości tkanki mięśniowej i wykonywanych aktywności ma on bardzo szybki metabolizm. Nikt nie chciał go lepiej poznać, nikt się nim nie zainteresował. Po prostu otrzymał bezwartościową rozpiskę, a aktywność mógł sobie dobrać sam. 50 zł wyrzucone w błoto.

Nie jesteśmy robotami i żaden wzór nie jest nas w stanie opisać. Wyliczanie kaloryczności ze wzoru, bez poznania klienta nie jest skuteczne. Organizm ludzki jest zbyt skomplikowany na takie praktyki.

Doskonały kontakt przed ułożeniem planów to podstawa. Ankieta przy zamówieniu może być jedynie dobrym początkiem współpracy. Ankieta nie zastąpi wywiadu dietetycznego i nie może być tak traktowana!

Dobry dietetyk ceni sobie kontakt z klientem na każdym etapie współpracy. Wtedy się spełnia i wie, że porządnie wykonuje swoją pracę. Teraz zastanów się jaki dietetyk może siedzieć i przygotowywać setki planów dziennie bez kontaktu z podopiecznym? Albo marny dietetyk online albo dietetyk BOT (automat).

 

11. „Indywidualna dieta online układana przez dietetyka. Opieka twojego osobistego dietetyka. Już za 39 zł!”. Brzmi świetnie, ale przyjrzyjmy się temu bliżej.

polecany dietetyk onlinePonownie naszą uwagę zwrócił słabo ceniący się dietetyk online. Nie wiemy w jakich częściach świata oni pracują, że stawki są tak niskie, ale tak na poważnie oferta powinna brzmieć ,,Dieta nie dla ludzi tworzona przez automat”.

My wiemy, że tworzy to automat, jednak każda inna osoba, która nie pracuje w tej branży tak długo jak my stwierdzi, że znalazła niesamowicie korzystną ofertę. 39 zł to przecież świetna okazja! ,,Skusiliśmy” się, aby sprawdzić, czy faktycznie jest to dobra inwestycja. Po otrzymaniu rozpiski diety szybko doszliśmy do wniosku, że nie mógł jej tworzyć człowiek. Była totalnie niepraktyczna i nie do użytku. Produkty były drogie i trudno dostępne nawet w dużym mieście (mąka kokosowa, tapioka itp.). Połączenia potraw były fatalne (np. zupa cebulowa plus banan), a ilość produktów dobrana w sposób niepraktyczny i sprzyjający stratom żywności np. 9 g ogórka i 14 g pomidora… Do tej pory nie wiedzieliśmy dlaczego tak wielu klientów pytało, czy nasze diety zawierają drogie produkty lub czy potrawy są smaczne. Odpowiedź wydawała nam się oczywista, ale nie dla klientów zrażonych poprzednimi złymi doświadczeniami z tego typu ,,indywidualnymi” dietami online.

Jak się przed tym ustrzec?

a. Zastanów się na ile wyceniasz swoje zdrowie? Niska cena to niska jakość i pierwszy znak, aby UCIEKAĆ.

b. Zwróć uwagę, czy przed wykupieniem usługi możesz się skontaktować z twoim osobistym dietetykiem (rozmowa przez telefon, Skype, WhatsApp).

c. Jeśli zauważysz w ankiecie zakupowej istnieje możliwość wyboru rodzaju diety lub ćwiczeń (np. dieta białkowa, oczyszczająca, ekonomiczna, lekkostrawna, bezglutenowa, ćwiczenia wzmacniające, ćwiczenia lekkie, ćwiczenia spalające) to jest dowód na to, że otrzymasz gotowy szablon. W diecie tworzonej przez profesjonalnego dietetyka nie powinieneś niczego wybierać, a jedynie wskazać cel do osiągnięcia. O reszcie decyduje specjalista na podstawie dokładnego wywiadu przeprowadzonego przed ułożeniem planów.

d. Sprawdź regulamin lub zapytaj czy dietetyk online oferuje diety w chorobach, diety dla osób w ciąży, karmiących. Często na stronach „dietetyków online” fakt ten jest ukrywany. Można o tym przeczytać jedynie w regulaminie. Jeżeli usługodawca nie wykonuje specjalistycznych diet to najprawdopodobniej używa automatu do generowania planów żywieniowych. Prawdziwy dietetyk zazwyczaj nie ma problemów z ułożeniem planu żywienia dla osoby w ciąży czy z insulinoopornością. Uczył się tego przez 5 lat studiów.

 

Jeśli zauważysz, że przynajmniej jeden z powyższych punktów jest spełniony to – UCIEKAJ.

 

12. „Panie doktorze, proszę mi wyrwać piątkę…” Czy powiedziałeś tak kiedyś swojemu dentyście? To przecież lekarz powinien decydować o sposobie leczenia, nawet jeśli sugerujesz, że ząb boli i być może należało by go wyrwać. Jednak w przypadku usług dietetycznych online (dietetyk online) często sam musisz wybrać dietę bez możliwości skonsultowania się ze specjalistą.

diety onlinePodczas zakupu diety online masz do wyboru mnóstwo diet (białkowa, oczyszczająca, bezglutenowa, wegetariańska itp.). Czy zły wybór może ci zaszkodzić? Dieta to nie wyrwanie zęba, najwyżej nie zadziała, pomyślisz. Czy na pewno? Przecież to co jesz odżywia każdą komórkę twojego ciała i wpływa na funkcjonowanie każdego organu i tkanki. Gdybyśmy bardziej zgłębili tę kwestię okazałoby się, że bezpieczniej wyrwać przypadkowy ząb niż przejść na samodzielnie wybraną dietę.

Opieka specjalisty nie ma nic wspólnego z samodzielnym wyborem konkretnej diety czy ćwiczeń z bazy danych. Udając się do lekarza nie mówisz mu jak ma cię leczyć, ale cierpliwie poddajesz się badaniu i ufając doktorowi akceptujesz jego decyzje.

Unikaj poradni, które w ankiecie umożliwiają samodzielny wybór rodzaju diety i treningu. Skąd masz wiedzieć, która dieta czy trening są dla ciebie najlepsze? Jeśli spotkasz się z wyborem pomiędzy dietą białkową, oczyszczającą, ekonomiczną, lekkostrawną, bezglutenową lub treningiem wzmacniającym, rozciągającym spalającym to UCIEKAJ z takiej strony.

Zgłaszasz się do specjalistów, aby zaproponowali ci najbardziej optymalne rozwiązanie i poprowadzili przez proces odchudzania. Ty wskazujesz cel, swoje preferencje i uwarunkowania zdrowotne. Nie jesteś w stanie bez konsultacji ze specjalistą stwierdzić, czy dieta bezglutenowa jest dla ciebie właściwa (nawet jeśli wydaje ci się że jest inaczej).

Unikaj usługodawców którzy udostępniają całe bazy ćwiczeń i zalecają wybierać spośród nich te, które ci odpowiadają. Właściwie przygotowana, indywidualna rozpiska treningu wskazuje konkretne ćwiczenia do wykonania.

 

13. „Oferujemy indywidualną dietę przygotowywaną przez twojego osobistego dietetyka*”. Co oznacza gwiazdka nie dowiesz się z cennika lub strony z pięknie przygotowaną przez grafika ofertą. Trzeba wczytać się w regulamin lub skontaktować się z poradnią poprzez e-mail. Przejrzeliśmy bardzo wiele regulaminów najpopularniejszych poradni online i skontaktowaliśmy się z usługodawcami w tej sprawie. Co się okazało?

Osobisty dietetyk online nie potrafi pisać diet dla osób ze schorzeniami (insulinooporność, Hashimoto, PCOS, itp.). Nie przygotowuje planów dla kobiet w ciąży i karmiących.

Podsumowując: nie możesz być na nic chory, nie możesz być w ciąży, nie możesz mieć spowolnionego metabolizmu, alergii itd. Jeżeli jesteś uśrednionym i zdrowym przypadkiem to twój osobisty dietetyk online podejmie współpracę. Ten specjalista nie zna się na dietach w chorobach, opiece nad kobietami w ciąży, nie potrafi sobie poradzić z problemami metabolicznymi podopiecznych (takie problemy występują u większości osób które miały już przygodę z odchudzaniem).

Informacji o ograniczeniach w przygotowaniu planu dietetycznego nie przeczytasz na stronach usługodawcy, które zazwyczaj odwiedzasz. Najczęściej jest to napisane jedynie w regulaminie.

Jak poznać dietetyka oszusta który podszywa się pod specjalistę?

Zawsze sprawdzaj regulamin, dzwoń i pytaj czy poradnia online układa diety we wskazanych wcześniej przypadkach. Jeśli tak, to jest duża szansa, że dietetyk online jest faktycznie dietetykiem a nie botem i że zostaniesz potraktowany indywidualnie.

W Internecie jest wiele usług nazwanych indywidualnymi i gwarantujących kontakt ze specjalistami, ale dziwnym trafem nie znają się oni na dietach w szczególnych przypadkach. Co to za specjaliści? Może wyspecjalizowane automaty?

Pamiętaj, że przygotowywany własnoręcznie przez dietetyka plan powinien uwzględniać każdy przypadek (stany chorobowe, ciąża itp.).

Jeżeli spotkasz się z opisaną powyżej sytuacją to UCIEKAJ od takiej poradni.

 

14. „Po wykupieniu usługi będziesz miał stały kontakt z twoim osobistym dietetykiem online”. Bardzo częste sformułowanie w ofercie dietetyków online. Czy zastanawiałeś się dlaczego kontakt z dietetykiem nie mógłby nastąpić jeszcze przed wykupieniem usługi dlaczego w przypadku większości usług diet online nie jest to możliwe?

W większości poradni online kontakt z dietetykiem ogranicza się do możliwości zadania pytania na czacie, w aplikacji lub przez e-mail. Z naszego doświadczenia wiemy, że klienci bardzo rzadko sami z siebie wychodzą z inicjatywą i kontaktują się z dietetykiem podczas terapii. Człowiek z reguły jest leniwy. Nasza znajoma, na pierwszym roku studiów dietetycznych, pracowała jako praktykantka na czacie jednej z pierwszych firm oferujących diety online w Polsce. Diety były firmowane twarzami wykładowczyń dietetyki jednej z uczelni, chociaż jedynie napisały one wzory diet o różnych kalorycznościach, które były potem dobierane przez program na podstawie algorytmu. Podczas dyżurów na czacie pisały głównie dzieci i nastolatki z zaburzeniami odżywiania (anoreksja, bulimia). Pytały np. jak schudnąć do 40 kg lub ile kalorii mają kiełki. Dla nich była to jedyna możliwość anonimowego skontaktowania się z dietetykiem. Drugą grupą czatujących były osoby z zewnątrz (nie aktualni klienci, którzy wykupili dietę), które zadawały ogólnikowe pytania typu jak schudnąć 15 kg, jak pozbyć się boczków, jak schudnąć z brzucha i ud. Podczas roku pracy na czacie nasza koleżanka miała dwa zapytania od aktualnych klientów, którzy pytali jak odzyskać hasło do konta...

Aby utrzymać stały kontakt, wymianę informacji i dobre efekty współpracy dietetyk online musi wychodzić z inicjatywą.

Często dzwonimy do naszych podopiecznych, pytamy, wyjaśniamy, motywujemy, staramy się wychwycić ewentualne błędy. Porozmawiaj z twoim przyszłym dietetykiem czy praktykuje takie metody. Jeśli tak, to faktycznie można mówić o stałym kontakcie z dietetykiem. Jeśli komunikacja ograniczy się do możliwości kontaktu z pracownikiem obsługującym czat, to możesz wierzyć nam, że moment zamówienia będzie twoim ostatnim kontaktem z dietetykiem (nawet jeśli teraz wydaje ci się, że będzie inaczej).

Dobrym rozwiązaniem, podtrzymującym stały kontakt i motywację, jest wykupienie pakietu w skład którego wchodzi kilka spotkań z dietetykiem na Skype/ WhatsApp. Terminy spotkań powinny być ustalone na początku współpracy. Wiedząc, że musisz pojawić się na wizycie online masz większe prawdopodobieństwo kontynuowania terapii i osiągnięcia celu. Jest to najlepsze rozwiązanie, aby nie stracić kontaktu z dietetykiem.

Zapamiętaj. Możliwość kontaktu ze specjalistą nie jest równoznaczna z faktycznym kontaktem i efektywną współpracą. W większości przypadków nie działa i jest sprytną manipulacją.

 

15. „Bezpłatna dieta online.”, "Darmowy dietetyk online", „Bezpłatne konsultacje online z dietetykiem.” Coraz więcej poradni świadczy tego typu usługi. Wydaje się, że to kolejna świetna okazja. Czasami aż ciężko uwierzyć w dobroć ludzką i chęć bezinteresownego niesienia pomocy! Sprawdziliśmy jak to działa!

Już samo słowo „bezpłatne” powinno dać Ci znak do UCIECZKI. Większość firm nie działa charytatywnie. O co więc tu chodzi?

Najczęściej taka bezpłatna usługa to sprytna manipulacja mająca na celu namówienie cię na zakup jakiejś innej usługi lub produktu np. suplementu diety. Nie marnuj czasu i pieniędzy na teoretycznie bezpłatne usługi. Nikt nie daje niczego wartościowego za darmo. Jeżeli firma przyciąga klientów słowem „bezpłatne” to najczęściej nie ma niczego dobrego do zaoferowania.

Pan Paweł, jeden z naszych klientów mający problem z otyłością brzuszną opowiedział nam, że zanim się do nas zgłosił znalazł w Internecie reklamę o treści brzmiącej mniej więcej tak: „Darmowe porady dietetyczne online dostępne od zaraz. Zapisz się!”. Postanowił skorzystać z oferty.

Podczas pierwszej konsultacji dietetycznej dowiedział się, że powinien:

  1. Zamienić ryż na kaszę.
  2. Stosować się do zasad zdrowego żywienia (piramida żywienia, regularne posiłki itp.), które już znał i uważał, że stosuje.
  3. Wydłużyć swoje codzienne treningi biegowe z 45 min. do 2 h, pomimo jego sugestii, że czuje się przemęczony treningami aerobowymi i nie widzi ich efektów.

 

Po dwóch tygodniach podczas drugiej konsultacji z inną dietetyczką, której powiedział, że wprowadzone w/w zmiany nie pomogły, a brzuch jak był tak jest i że być może bieganie powoduje spalanie mięśni, co spowalnia metabolizm usłyszał:

  1. Bieganie przyspiesza metabolizm, a spalanie mięśniowe raczej nie występuje. (Bzdura)
  2. Jeśli chce, to może wprowadzić również trening siłowy, ale odradza kontakt z trenerami, bo nie mają wiedzy. (Niektórzy pewnie tak, ale nie wszyscy)
  3. Ma robić brzuszki i wtedy spali tkankę tłuszczową z brzucha. (Bzdura)

Na pytanie czy dostanie jakąkolwiek rozpiskę diety czy treningu odpowiedź brzmiała nie, gdyż darmowa usługa dotyczy tylko rozmowy.

Mając kilka tygodni w plecy Pan Paweł zgłosił się do nas i po dokładnym wywiadzie dietetycznym otrzymał jadłospis oraz plan treningowy. Różnice w obwodach były widoczne już po 2 tygodniach.

 

16. Pełny wywiad dietetyczny to dużo więcej niż tylko ankieta wypełniana przez klienta przy zamówieniu.

Przed wykupieniem diety online zawsze pytaj czy dietetyk online oprócz ankiety z zamówienia będzie cię prosił o wysłanie dzienniczka żywienia i aktualnych wyników badań (jeśli będą potrzebne). Czy będzie pytał o wcześniej stosowane diety i treningi?

To konieczne informacje do przygotowania indywidualnej, zdrowej diety.

Jeżeli poradnia online tego nie praktykuje – UCIEKAJ!

 

17. „Im się udało! Dołącz do nich! Też tak możesz!” Oglądasz niesamowite przemiany na stronach dietetyków online i wydaje ci się, że jesteś jedyną osobą, która nie może schudnąć. Czy faktycznie ich usługi są tak skuteczne, a przemiany klientów spektakularne?

Nie przejmuj się! Większość prezentowanych na stronach  metamorfoz to zwykłe oszustwo. Zrobiliśmy dla siebie listę poradni online, fit-blogerów i celebrytów, którzy oszukują klientów przedstawiając (jako własne) metamorfozy skopiowane z przeróżnych źródeł. Zdziwiłbyś się jak jest długa. Nie będziemy jej prezentować, aby nie reklamować oszustów. Te zdjęcia były wcześniej wielokrotnie powielane w Internecie. Jeśli chcesz sprawdzić, czy dana metamorfoza to oszustwo kliknij na nią prawym przyciskiem myszy na obraz i wybrać „szukaj obrazu w Google -> obrazy podobne wizualnie”. Jeżeli obraz znajduje się na wielu portalach to najprawdopodobniej oznacza, że dietetyk online, trener czy doradca żywieniowy jest zwykłym oszustem.

Pani Ania, która według znanego blogera pochodzi z Nowego Sącza i schudła na jego diecie 20 kg. Na innym portalu nazywa się Jessica, jest z Nowego Jorku i schudła 30 kg. Na jeszcze innym jest Kate z Sydney.

U znanej celebrytki kobieta schudła 60 kg. Podczas odchudzania nie ćwiczyła fizycznie. Po zakończonej przemianie jej skóra jest jędrna jak u 15 latki.

Nie daj się nabrać oszustom, którzy chcą się wzbogacić kosztem twojego zdrowia.

 

18. „Nie trać czasu! Zarejestruj się, wykup dietę i spełnij swoje marzenia.” Też jesteśmy zadnia, że nie ma co czekać ze zmianami na lepsze. Idealny moment, aby zacząć nigdy nie nadejdzie. Jednak zanim dokonasz zakupu, sprawdź z kim masz do czynienia. Szybka rejestracja i logowanie na stronie dietetyka online sugeruje automatyczną, bezosobową obsługę. Stawiaj na kontakt z ludźmi!

Nie spiesz się z zakupem diety. Najpierw porozmawiaj ze swoim przyszłym dietetykiem. Usługodawcy którzy w wielu miejscach swojej witryny internetowej zachęcają do szybkiej rejestracji najczęściej nie oferują indywidualnej usługi i opieki dietetyka.

 

19. Programy żywieniowe o złej sławie w zupełnie nowej odsłonie. Czyli jak zwalczyć czarny PR i sprzedać ten sam niezdrowy produkt w ładniejszym opakowaniu?

Przestrzegamy przed dietami w proszkach, tabletkach lub uzupełnianych suplementami określonej firmy. To szybki sposób na zrujnowanie sobie zdrowia. Wiele osób przekonało się na własnej skórze jakie mogą być skutki stosowania diet koktajlowych czy sokowych. Klienta można oszukać tylko raz, zły PR szybko idzie w świat, dlatego specjaliści od sprzedaży kombinują jak mogą, aby upodobnić tego typu ,,diety” do zdrowych i zbilansowanych posiłków. Wszystko po to, aby nakręcić sprzedaż. Częstą zagrywką jest podszywanie się specjalisty od sprzedaży pod dietetyka online, który diety uzupełnia magicznymi suplementami. Takim ,,specjalistą” może zostać każdy, kto tylko skończy kurs organizowany przez firmę produkującą dane suplementy. Często są one również sprzedawane w gabinetach stacjonarnych. Handlowcy są wtedy dla niepoznaki przebrani w fartuszki, aby kojarzyli się z pracownikami służby zdrowia, a nie korporacji. Mogą być to również dietetyczki, ale nie muszą. Dietetyczce świeżo po studiach bardzo ciężko znaleźć pracę, dlatego zatrudniane są w takich firmach uwiarygadniając w ten sposób produkty, które sprzedają. Znamy kilka pracownic takich firm, które mówiły nam wprost, że muszą oszukiwać klientów i wciskać im drogie oraz nieskuteczne suplementy. Na początku nie było to dla nich komfortowe, ale po pewnym czasie się przyzwyczaiły. Twierdzą, że pracując tam czują, że przynajmniej teoretycznie pracują w zawodzie.

Jak rozpoznać niebezpieczne programy żywieniowe?

Najczęściej występują pod nazwą znanego nazwiska, uniwersytetu, programu żywieniowego, o którym już słyszałeś lub dobrze ci się kojarzy. Często w nazwie znajduje się słowo związane naturą, lekkością, metabolizmem czy spalaniem. Nazwa musi być koniecznie w języku angielskim.

Jeśli wejdziesz na stronę takiej firmy, będziesz nachalnie namawiany do szybkiej rejestracji na portalu i rozpoczęcia programu. Co kilka sekund na ekranie komputera będą wyskakiwać komunikaty.

Dlaczego takie diety są niebezpieczne dla zdrowia? Ponieważ są bardzo niskokaloryczne, dlatego zawsze po szybkim schudnięciu (głównie z tkanki mięśniowej) pojawi się efekt jojo, a jego następstwem będzie zniszczony metabolizm i/lub problemy z tarczycą, insulinoopornosć, otłuszczenie wątroby itp. Po takiej ,,kuracji” będzie ci bardzo ciężko wrócić do zdrowia i schudnąć po raz kolejny.

Możesz więc zapłacić za zniszczenie sobie zdrowia i sylwetki.

 

20. „Po co mi pakiety konsultacji i wielokrotne wysyłki planów żywieniowych? Proszę wysłać mi dietę na której schudnę. Nie mam czasu na rozmowy i e-maile. Nie mam czasu na treningi.”

Taki sposób myślenia jest bardzo krótkowzroczny i prędzej czy później prowadzi do poważnych problemów ze zdrowiem. Wielokrotne stosowanie różnych diet i naprzemienne chudnięcie oraz tycie to prosta droga do wyhodowania sobie chorób takich jak cukrzyca czy miażdżyca. Takie podejście zmienia się najczęściej dopiero, gdy lekarz zdiagnozuje chorobę zagrażającą życiu. Jeśli nie masz motywacji do zmiany, zastanów się po co w takim razie chcesz się odchudzać? Jaką ma to dla ciebie wartość? Jeśli zbyt małą, aby zmienić kilka swoich nawyków, to nie warto w ogóle zaczynać. A jeśli masz motywację, ale boisz się, że osłabnie to wybierz poradnię online oferującą przynajmniej dwa spotkania z dietetykiem online w jednym pakiecie. Korzystaj z opcji pakietów, bo to najskuteczniejszy sposób na podtrzymanie twojego zapału.

 

Dlaczego w pakiecie powinny znajdować się przynajmniej dwie konsultacje?

a. Brak kontaktu. Plan przygotowany wyłącznie na podstawie ankiety przy składaniu zamówienia.

Brak faktycznego kontaktu (nie chodzi tylko o możliwość kontaktu) ze specjalistami oraz wysyłka diety i treningu wyłącznie na podstawie ankiety w zamówieniu to nieporozumienie.

Pakiety obejmujące konsultacje, ze względu na czas poświęcony przez dietetyka i trenera na konsultacje, są oczywiście droższe od tych obejmujących jedynie kontakt przez e-mail czy czat. My również oferujemy tańsze pakiety obejmujące głównie kontakt mailowy. Głównie, ponieważ bardzo często dzwonimy do klientów jeśli chcemy dowiedzieć się więcej np. o stanie zdrowia, godzinach pracy, historii odchudzania itp. Wszystko po to, aby przygotować jak najlepiej dobraną, spersonalizowaną dietę i trening.

Rozumiemy, że nie każdego stać na droższy pakiet online. Nie dzielimy klientów na lepszych lub gorszych i do każdego podchodzimy z takim samym zaangażowaniem oraz troską. Przekłada się to na efekty jak w przypadku klientki, która wybrała pakiet e-mail, jednak wspomniała w uwagach, że była wcześniej na wielu dietach. Podczas rozmowy telefonicznej dowiedzieliśmy się, że ma już kilka efektów jojo za sobą i przez ostatnie kilka miesięcy stosowała dietę 900 kcal. Od razu zmieniliśmy całą strategię odchudzania oraz treningów, dzięki czemu uzyskaliśmy zakładany cel.

b. Pojedyncza konsultacja z dietetykiem

Jedna konsultacja i wysyłka diety w pakiecie to zdecydowanie lepsza opcja niż wysyłka planu żywieniowego na podstawie kilku pytań z ankiety, bez jakichkolwiek ustaleń i wymiany informacji. Podczas pierwszej konsultacji dietetyk online powinien zebrać jak najwięcej informacji do ułożenia dobrego planu. Powinien poznać twoją historię, dowiedzieć się z czego wynikają twoje aktualne problemy. Pomimo braku analizatora składu ciała powinien oszacować proporcje tkanek organizmu. Dietetyk, który pracuje stacjonarnie i przebadał na analizatorze setki osób potrafi to zrobić. Powinien przeanalizować wyniki badań oraz twoje aktualne nawyki. Wtedy wywiad dietetyczny faktycznie jest wykonany poprawnie.

c. Świetna opcja! Już w miesięcznym pakiecie otrzymujesz dwie konsultacje na żywo z dietetykiem

Podczas drugiej konsultacji, dietetyka będzie interesowało przede wszystkim to jak reaguje twój organizm na plan żywieniowy i treningowy oraz jak sobie radzisz z jego wykonaniem. Reakcja twojego organizmu na nową dietę i trening wcale nie jest taka oczywista. Pomimo nawet najlepszego wywiadu dietetycznego dietetyk nie jest w stanie powiedzieć na 100%, że plan zadziała tak jak przewidywał, ponieważ nie jesteś maszyną, którą można zaprogramować. Podczas drugiej konsultacji dobry dietetyk online zazwyczaj wychwytuje błędy w realizacji planu. Te szczegóły mają ogromne znaczenie.  Ty również masz możliwość zadania pytań na temat diety i treningu, które nasunęły ci się w trakcie ich wykonywania.

Druga konsultacja jest ogromnie ważna i ma decydujące znaczenie dla powodzenia odchudzania. Wybranie pakietu zawierającego przynajmniej dwie konsultacje zdecydowanie zwiększy twoje szanse na skuteczne i trwałe schudnięcie.

 

Przynajmniej dwie wysyłki różnych planów żywieniowych w pakiecie! Dlaczego?

Wybieraj poradnie oferujące przygotowanie dla ciebie przynajmniej dwóch planów żywieniowych w pakiecie. Korzystaj z opcji dłuższych pakietów, bo to najskuteczniejszy sposób na podtrzymanie twojej motywacji.

Jeśli masz zamiar stosować jedną dietę przez dłuższy czas, bez regularnych spotkań z dietetykiem to musimy Cię zmartwić – efekt twojego odchudzania będzie marny.

a. Idealne dopasowanie pierwszej rozpiski planu żywieniowego

Ani ty ani dietetyk online nie wyliczy właściwie twojego zapotrzebowania kalorycznego nawet z najbardziej zaawansowanego wzoru!

Pomimo jak najlepszych chęci i ogromnej wiedzy oraz doświadczenia dietetyk online nie jest w stanie przygotować idealnego planu za pierwszym razem – organizm ludzki jest zbyt skomplikowany, a historia pacjenta bardzo bogata w różne doświadczenia. Możemy zakładać jakie będą efekty, ale każdy jest inny i może inaczej reagować na daną dietę.

Jeśli ktoś twierdzi, że ułoży ci idealnie dopasowaną pod każdym względem dietę już za pierwszym razem, to nie wie co mówi lub po prostu kłamie.

Podstawiając kilka danych do wzoru można wyliczyć jedynie teoretyczne zapotrzebowanie na kalorie, jednak jak jest naprawdę okazuje się dopiero w praktyce. Nie jesteś maszyną. Twój metabolizm może być szybszy lub wolniejszy, a tego wzór już nie uwzględnia. Tutaj ogromne znaczenie ma doświadczenie i wyczucie dietetyka. Jednak dietetyk online będzie mógł to doświadczenie wykorzystać tylko wtedy, gdy cię dokładnie pozna i przeprowadzi porządny wywiad dietetyczny, a następnie otrzyma informację zwrotną od ciebie po kilku tygodniach stosowania diety.

Jeśli kontakt skończy się na przesłaniu diety, to nawet nie dowie się czy dieta zadziałała, a jeśli tak, to czy tempo chudnięcia jest prawidłowe.

Najlepszym sposobem na dobranie kaloryczności diety oraz podaży makroskładników jest obserwowanie i wyciąganie wniosków. To dobry dietetyk powinien zrobić na kolejnej konsultacji.

Dlatego tak ważne jest aby już w jednym pakiecie miesięcznym były przynajmniej dwie wysyłki indywidualnie rozpisanej diety. Druga, odpowiednio skorygowana dzięki obserwacji reakcji twojego organizmu jest już bardzo dokładnym i spersonalizowanym planem żywieniowym. Wybieraj dietetyków, którzy oferują taką usługę, a uciekaj od takich, którzy już po 15 minutach przesyłają ci gotowy szablon.

b. Dobrze dobrany, pierwszy plan żywienia zmienia procesy zachodzące w twoim organizmie i po jakimś czasie (z powodu zmian które spowodował) jest bezużyteczny!

Twój metabolizm zmienia się podczas stosowania diety. Dieta, która na początku jest skuteczna za jakiś czas przestanie przynosić oczekiwane rezultaty, dlatego należy ją zmienić.

 

21. „Cześć jestem Paweł. Ojciec dwójki dzieci i pasjonat odżywiania.” W tym miejscu znajdujemy zdjęcia Pawła bez koszulki wraz z dziećmi. Dalszy tekst zachęca już do konkretnych działań. „Jeśli chcesz wiedzieć jak to zrobiłem, to wypełnij poniższy formularz i zamów dietę!”

fit mamaPaweł to dietetyk online. Paweł ma profesjonalną stronę na której poza formularzem nie ma do niego żadnego kontaktu. Kim jest Paweł i czy to rzeczywiście jego zdjęcie? Pod Pawła podszywa się najpewniej firma, która czasami wykorzystuje jeszcze motyw fit mamy. Wysyła klientom gotowce diet uzyskując bierny dochód. Nie daj się nabrać na takie usługi. UCIEKAJ od Pawła i jemu podobnych!

 

 

 

 

22. Magiczne diety na podstawie Twojego kodu DNA, badania krwi, włosów czy moczu. W nazwie najczęściej przeczytasz o niesamowitych efektach dopasowanej w ten sposób diety, przyspieszeniu metabolizmu i innych niesamowitych korzyściach, które uzyskasz bez wysiłku. Nasza rada -> UCIEKAJ (i chowaj portfel).

dieta zgodna z dnaSolidna i ciężka praca z klientem poparta naukowymi faktami zastępowana jest magicznymi sztuczkami. Firmy opierające swój biznes na magii udającej naukę zakładają, że ludzie są z natury leniwi. Magia kodu DNA sprawia, że chcesz wierzyć, że tym razem nie będziesz musiał się wysilać i osiągniesz zamierzony efekt. To nie twoja wina, że przytyłeś! To przez twoje DNA! Oczywiście jest to kłamstwo. Tak nie będzie!

Tak samo jak nie nauczysz się języka obcego nakładając magiczne gogle, matematyki wkładając książkę pod poduszkę, nie schudniesz skutecznie i trwale siedząc na wibrującej platformie czy jedząc ,,zgodnie” ze swoim DNA lub grupą krwi. Aby uzyskać efekt należy się napracować. Ta praca powinna być poparta solidną i rzetelną wiedzą.

NIE SZUKAJ NA FORACH CZY DANA DIETA DZIAŁA. Większość z tych komentarzy jest pisana przez trolle firmy, która oferuje daną usługę.

Wiemy czym w praktyce kończy się stosowanie takich diet. Wielu z naszych klientów korzystało wcześniej z podobnych programów żywieniowych. Ostatni taki przypadek to klientka, która wydała prawie 3000 zł za badanie nietolerancji pokarmowych. Zastosowała restrykcyjną dietę wykluczającą całe grupy produktów, które rzekomo jej szkodziły. Po kilku miesiącach oprócz 20 kg straciła również zdrowie oraz część włosów. Kilogramy wróciły z nadwyżką (30 kg), pojawiły się problemy z tarczycą (ch. Hashimoto, niedoczynność) i insulinooporność.

Odchudzaj się z głową i nie wierz w magiczne metody!

Jeżeli, po przeanalizowaniu dostępnych informacji, postanowisz rozpocząć z nami współpracę to zapraszamy na stronę wyboru usługi:

Tekst "Dietetyk online - przewodnik" powstał na podstawie naszych wieloletnich obserwacji i konsultacji z setkami naszych klientów.

Sprawdź naszą ofertę: dieta online

Dietetyk online, dobry dietetyk online, polecany dietetyk online, dietetyk online opinie, skuteczny dietetyk online