slow joggingSlow jogging to świetna alternatywa dla osób, które nie lubią biegać czy ćwiczyć na siłowni. Co prawda jest to trening biegowy, jednak podczas ćwiczeń bardzo wolno truchtamy. Do tej aktywności nie potrzebujemy żadnych sprzętów. Nie zważamy też na pogodę, gdyż wykonuje się ją w domu.

Dorosły człowiek powinien ćwiczyć codziennie od 30 do 60 minut. Przy wykonywaniu slow joggingu można to robić z zadowoleniem, bez uczucia wyczerpania. Ćwiczenia te mogą być wykonywane także przez osoby starsze.


Na czym dokładnie polega slow jogging?

Slow jogging to bardzo powolne truchtanie w tempie 3-5 km/h. Tempo określane jest jako niko niko, co oznacza „tempo z uśmiechem”. Wykonując slow jogging sami narzucamy sobie tempo, przy którym jesteśmy uśmiechnięci, nie przemęczamy się.

Zasady slow joggingu:

  • Tempo ma być bardzo wolne, takie przy którym nie mamy przyspieszonego oddechu. Niejednokrotnie tempo to jest wolniejsze niż typowy chód.
  • Długość jednego kroku powinna być 1/3 długości typowego kroku.
  • Lądujemy na śródstopiu, nie na pięcie.
  • Prostujemy sylwetkę, lekko zadzieramy podbródek.

Jakie mamy korzyści z uprawiania slow joggingu?

–   zmniejszenie ryzyka chorób serca, otyłości czy nadwagi, cukrzycy
–   poprawa samopoczucia
–   ćwiczenie bez uczucia zmęczenia, nadmiernej potliwości czy kontuzji
–   przyspieszenie metabolizmu

Dlaczego tak się dzieje?

Uprawiając slow jogging tempo jest bardzo wolne i nie odczuwamy zmęczenia. Dzieje się tak dlatego, że „biegamy” poniżej progu mleczanowego. To jego odkładanie przyczynia się do zakwasów, wyczerpania po wysiłku czy bólów mięśni.

By przyspieszyć nasz metabolizm i tym samym chudnąć, wcale nie musimy ćwiczyć ciężko i wyczerpująco. Najważniejsza jest systematyczność. Ćwicząc lekko i przyjemnie, 30-60 minut dziennie możemy uzyskać wspaniałe rezultaty! J

Chcecie dowiedzieć się więcej? Twórca slow joggingu Hiroaki Tanaka wydał książki, które dokładnie opisują tę aktywność. („Zmień swoje życie ze slow joggingiem”, „Slow Step”).

Julia Laszuk, dietetyk